Skandinavisk Sæsonplan 2008

Klampenborg Galopbane: KG Fyens Væddeløbsbane: FV Jydsk Væddeløbsbane: JVB Aalborg Væddeløbsbane: AAV
Øvrevoll: ØV Jägersro: Täby: Göteborg:

Dato Ugedag Bane Begivenhed(er)
Februar
07 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
14 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
21 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
28 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
Marts
06 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
13 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
20 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
27 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
April
03 Fredag V4 - Lunch Dubbel
04 Fredag JVB Sæsonpremiere
09 Onsdag FV Sæsonpremiere
10 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
11 Fredag KG Sæsonpremiere / Åbningsløb
13 Søndag JVB
17 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
17 Torsdag ØV Sæsonpremiere
18 Fredag KG Store Bededags Pokalen
21 Mandag AAV Sæsonpremiere
23 Onsdag FV
24 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
24 Torsdag ØV
25 Fredag KG Stratford-Upon-Avon Ærespræmie
28 Mandag AAV
29 Tirsdag Vårpremiär
Maj
01 Torsdag ØV
02 Fredag KG Dansk Jockey Club Cup (L)
03 Lørdag JVB
08 Torsdag Fillies Mile - V4 - Lunch Dubbel
08 Torsdag ØV
10 Lørdag KG Irish Day at the Races / Mowerina Trial / 2000 Guineas Trial / Klampenborg Store Sprint
11 Søndag Vårpremiär
12 Mandag AAV
14 Onsdag FV
15 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
17 Lørdag KG Stutteri Hjortebos Ærespræmie / Breeders' Cup Trial
17 Lørdag ØV Walter Nilsens Minneløp (L)
18 Søndag Pramms Memorial (L) / Jägersro Sprint (L) / Malmö Vårhandikap / V65
21 Onsdag FV
22 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
22 Torsdag ØV
22 Torsdag JVB Sallings Pokalløb - Grand Cup
25 Søndag KG Mowerinaløb / Dansk 2000 Guineas
26 Mandag AAV
29 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
29 Torsdag ØV Øvrevoll Mile Cup / Forsommerløp for 3-åringer
30 Fredag Eftermiddagsløb
31 Lørdag KG Dansk Breeders' Cup
Juni
01 Søndag Sæsonpremiere
03 Tirsdag Stockholms Stora Pris (Gr.3) / Täby Vårsprint (L)
04 Onsdag FV
05 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
05 Torsdag KG Grundlovsløb / Eftermiddagsløb
05 Torsdag ØV
07 Lørdag JVB Ceres Jyllandsløb / Consolation / Petit Prix / Jydsk Champion Stakes / Jydsk Champion Sprint
08 Søndag ØV Polar Mile Cup (L) / Norsk Jockeyklubs Sprintløp (L) / Norsk 2000 Guineas
12 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
13 Fredag JVB
13 Fredag Eftermiddagsløb
14 Lørdag KG Derby Trial Stakes
17 Tirsdag Dianalöpning / Jockeyklubbens Jubileumslöpning / Kapps Stora Pris / Bloomers' Vase (L) /
18 Onsdag FV
19 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
19 Torsdag ØV
22 Søndag JVB
23 Mandag AAV
26 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
26 Torsdag ØV Norsk 1000 Guineas
29 Søndag KG Dexia Dansk Derby / Derby Consolation / Larch Ærespræmie / Det 107. Pokalløb (L) / Silca Legend Fawzia Stakes
Juli
02 Onsdag FV
03 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
03 Torsdag ØV Valley Chapel Memorial (L) / Øvrevoll Sprint Cup
04 Fredag Svenskt Oaks Trial / Eftermiddagsløb
05 Lørdag JVB BE Profilers 3-års Serie 1. afd.
07 Mandag AAV
07 Mandag
10 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
10 Torsdag ØV
11 Fredag Svenskt Derby Trial
12 Lørdag KG Københavns Store Handicap
17 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
17 Torsdag ØV M & T Klaveness' Minneløp (L) / Michelets Minneløp / Skandinavisk Mesterskap for 3-åringer
19 Lørdag KG Klampenborg Classic
21
Mandag
AAV
22 Tirsdag Breeders' Trophy Mile / Breeders' Trophy Stayer / Swedish Open Mile (L)
24 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
24
Torsdag
ØV
25 Fredag JVB
25 Fredag Svenskt Oaks / Altamiralöpning / Eftermiddagsløb
26 Lørdag FV Fyensløbet / BE Profilers 3-års Serie 2. afd.
27 Søndag Adalöpning
31 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
31
Torsdag
ØV
Polar Cup (Gr.3) / Eckbo Legats Vandrepokal
August
03 Søndag KG Scandinavian Open Championship (Gr.3) / Copenhagen Golden Mile (L) / Skandinavisk Opdrætningsløb / York Stutteri Ærespræmie / HM Dronningens Ærespræmie
04 Mandag AAV
07 Torsdag Kay Jensens Pris - V4 - Lunch Dubbel
07 Torsdag ØV Norsk Oaks
08 Fredag Eftermiddagsløb
09 Lørdag KG
10 Søndag Svenskt Derby (L) / Sofierolöpning / Malmö Stads Pris / Zawawi Cup (L) / Jägersro Cup / Margareta Wettermarks Minneslöpning (L) /Malmö Sommarhandicap / V65
13 Onsdag FV Produce Stakes
14 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
14 Torsdag
ØV
The Heatherwold Cup / Fearnleyløpet
15 Fredag Eftermiddagsløb
16 Lørdag
KG
KHEF's Racing Bowl
17 Søndag Göteborgs Stora Pris
18 Mandag AAV
21 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
21 Torsdag
ØV
22 Fredag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
23 Lørdag
KG
Fabellaløb (Dansk Oaks Trial)
24 Søndag
ØV
Peugeot Norsk Derby / Marit Sveaas Minneløp (Gr.3) / VG Sprinten / Erik O Steens Memorial (L) / Skandinavisk Mesterskap for 2-åringer
27 Onsdag FV
28 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
28 Torsdag JVB 2-åringernes Stayerprøve / BE Profilers 3-års Serie 3. afd.
29 Fredag Eftermiddagsløb
September
01 Mandag AAV
02 Tirsdag Breeders' Trophy Classic, SM, DD, V65
04 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
04 Torsdag ØV
07 Søndag KG Damernes Dag / Dansk Oaks / Pompøs Cup / Dansk Galops Auktionsløb
09 Tirsdag Rosengårdlöpning / Juvenile Mile
09 Tirsdag ØV Rikstoto Oppdrettsløp / Rikstoto Grand Prix
10 Onsdag FV Sæsonfinale
11 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
13 Lørdag
14 Søndag Stockholm Cup International (Gr.3) / Täby Open Sprint Championship (Gr.3) / Nickes Minneslöpning (L) / Coolmore Matchmaker Stakes (L) / Amacitalöpning / Scandinavian Classic Challenge
18 Torsdag Derbydrömmen / V4 - Lunch Dubbel
18 Torsdag ØV
20 Lørdag AAV Aalborg 2-års Mesterskab / BE Profilers 3-års Serie 4. afd. / Limfjordshandicap
21 Søndag KG Dansk Kriterium / Skandinavisk Grand Prix
25 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
25 Torsdag ØV
26 Fredag JVB
27 Lørdag KG Dansk St. Leger
28 Søndag SFK Jubileumslöpning (L) / Scania Sprint / Stig Holms Memorial / V65
28 Søndag ØV Norsk Breeders' Prize Classic / Norsk Breeders' Prize Sprint / Øvrevoll Champion Hurdle / Tattersalls Norsk Kriterium / Semb Hovedgård Hoppeløp (L) / Auksjonsløp. V65.
29 Mandag AAV
Oktober
02 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb
02 Torsdag ØV
04 Lørdag JVB Dansk Mesterskab for 3-årige / Den Jydske Vinterfavorit
05 Søndag Kopparmärralöpning
09 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
10 Fredag ØV Norsk St. Leger / 3-års Sprintløp
11 Lørdag KG Holger Danske Cup
12 Søndag Vinterfavoriternas Pris / Svenskt St. Leger / Breeders' Trophy Juvenile
13 Mandag AAV
16 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
16 Torsdag JVB
17 Fredag ØV Novisehekk Finale - Fælles skandinavisk spil
18 Lørdag KG Vinterfavoritternes Ærespræmie
23 Torsdag V4 - Lunch Dubbel - Special Komb / Mischa Khans Minneslöpning (Treåringernas Elitlöpning)
24 Fredag ØV Norske Mesterskaper for 2- og 3-åringer - Fælles skandinavisk spil
24 Fredag JVB
25 Lørdag KG Sceptre Stakes
27 Mandag AAV Sæsonfinale
28 Tirsdag
30 Torsdag V4 - Lunch Dubbel
31 Fredag ØV Fælles skandinavisk spil
November
01 Lørdag KG Sæsonfinale / Basnæsløb
04 Tirsdag Svealandlöpning
06 Torsdag JVB Sæsonfinale
06 Torsdag ØV
09 Søndag Svenskt Kriterium / Jockeyklubbens Avelslöpning (L) / Götalandlöpning / Hurricanelöpning / Malmö Sommarhandicap / V65
13 Torsdag ØV
20 Torsdag ØV
27 Torsdag ØV
30 Søndag TGAB Auktionslöpning Hingste & Vallakker / TGAB Auktionslöpning for Hopper
December
04 Torsdag
ØV
Sæsonfinale
07 Søndag V5 / SöndagsKomb / SöndagsTrio
14 Søndag V5 / SöndagsKomb / SöndagsTrio
21 Søndag V5 / SöndagsKomb / SöndagsTrio