DKA WIND ENERGY
Investering i vindmølleprojekter

Ring: +45 20 30 59 61



Senest opdateret:
20. august 2007
kl. 14:03
Nyheder Artikler Resultater Referater Debat Køb & Salg Guide Sæsonplan Links Kontakt

Klampenborg HesteEjerForenings Racing Bowl:
Diaghilew gentog triumfen



- Af Filip Zwicky



Diaghilew og Nicholas Cordrey vinder KHEF's Racing Bowl før Fox og Hongkong. Det var nøjagtig samme indløbsrækkefølge som i fjor.
Foto: US Photo.

Stall Zadas 11-årige Diaghilew er ikke til at stoppe. Søndag eftermiddag vandt Diaghlyphard-sønnen Klampenborg HesteEjerForenings Racing Bowl for andet år i træk, da han under Nicholas Cordrey med en sikker længde kunne henvise Fox/Luis Santos og Hongkong/Cathrine Weilby til de næste pladser, mens forhåndsfavoritten Tiberius Caesar måtte nøjes med fjerdepladsen. Det var ikke blot en gentagelse af Diaghilew, for både Fox og Hongkong indtog nemlig ligeledes anden- og tredjepladsen i sidste års udgave af Racing Bowl.


Django (indvendigt) og Alnitak kæmpede hårdt om sejren i Klampenborg Classic.
Foto: US Photo.


Alnitak i Klampenborg Classic
Dagens andet storløb, Klampenborg Classic over 2400 meter, fik en forrygende afgørelse mellem Caroline Strömberg-trænede Django og Bent Olsens Alnitak, og de to heste kæmpede hele vejen ned gennem opløbet side om side. Django skar målstregen først med kort hoved før Alnitak, men ganske korrekt lod voldgiften sirenen lyde kort efter mål, og efter granskning af løbsfilmen og afhøring af både Mark Larsen og Kim Andersen, blev Django deklasseret fra første til andenpladsen for i flere omgange at have generet Alnitak i opløbet. Dermed gik førstepræmiens 50.000 kroner til Stall Lambada, og Bent Olsen kunne glæde sig over dagens anden sejr, idet Jacob Johansen tidligere havde udbygget sin føring i jockeychampionatet ved at vinde med Zoophia.


Alnitak/Kim Andersen måtte give sig efter hård kamp overfor Django/Mark Larsen, men hesten fik efterfølgende
tildelt sejren på grund af at han gentagne gange var blevet generet af sin konkurrent i opløbet.
Foto US Photo.



Hoppernes Oaks-trial Fabellaløb blev vundet af Lars Kelp-trænede Coolmore Rocks, der under Fernando Diaz sejrede sikkert i sit livs første start over 2200 meter. Andenpladsen gik til Amazing Vibe, der henviste længe førende Our Actress til løbets tredjeplads. Coolmore Rocks havde blot en enkelt tidligere start bag sig i år, hvilket var over 1300 meter på SOC-dagen. Denne gang kunne Rock Of Gibraltar-datteren drage nytte af et løb i kroppen og samtidig så den længere distance ud til at bekomme hende rigtig godt, idet hun fortsat var gående over målstregen og hun virker klar til at komme ud over 2400 meter, hvilket bliver i Norsk Oaks på Øvrevoll.


Coolmore Rocks/Fernando Diaz vinder Fabellaløb foran Amazing Vibe/Jacob Johansen og Our Actress/Manuel Santos.
Foto: US Photo.


Verdensrekord?
For dem der blot interesserer sig en lille smule for fuldblodsavlen er navnet Allwins bestemt ikke ukendt. Neltino-datteren er efterhånden blevet 23 år gammel, men hendes blod strømmer igennem den ene storløbsvinder efter hinanden i den skandinaviske avl, og denne søndag eftermiddag kan Stutteri Elverdams øjesten meget vel have sat verdensrekord.


Lars Kelp-trænede All Grey/Fernando Diaz vinder Zwicky 2-års Maiden Serien A foran Hongkong Legend/Jacob Johansen.
Foto: US Photo.

I dagens første løb, Zwicky 2-års Maiden Serien A over 1300 meter, gik sejren til Lars Kelp-trænede All Grey, der er datter af netop Allwins. Tilbage i 1991 blev Allwins mor til All Fair der vandt både Dansk Kriterium og Svenskt Oaks, og senere har hun produceret storløbsvinderne Mayfair, New York og Blue Mary, samt det sidste nye skud på stammen Capisce, som aflagde maidentitlen på SOC-dagen. I 1994 blev Allwins mor til All Right, der efter en løbskarriere med sejre i Dansk Opdrætningsløb, Dansk Kriterium, Dansk Avlsløb og Mowerinaløb øjeblikkelig blev en succes i avlen som mor til Jyllandsløbs-vinderen Lady Clementine.


Jolie Fleur/Kim Andersen besejrer favoritten Vida Nova/Manuel Santos i Zwicky 2-års Maiden Serien B.
Foto: US Photo.

I anden afdeling af Zwicky 2-års Maiden Serien var det netop et afkom efter All Right - Søren Jensen-trænede Jolie Fleur - der trak sig sejrrigt ud og dermed havde publikum været vidne til at både Allwins' datter og "barnebarn" havde vundet 2-årsløb. Og det blev bedre endnu.

I Caroline Strömberg Handicap over 2200 meter trak Luis Villarroel det længste strå på ryggen af Fairmay, der er datter af før omtalte Mayfair, som igen er efter Allwins' datter All Fair. Dette betød, at på selv samme dag havde Allwins' datter, barnebarn og oldebarn skåret målstregen som vindere på Klampenborg - og dette er højst sandsynligt aldrig sket før noget andet sted i verden!
Allwins lever fortsat i bedste velgående på danske Stutteri Elverdam, men hun har desværre hverken åring eller føl ved siden, og hun er ikke bedækket i 2007. "Men er hun fortsat sund og rask når næste års bedækningssæson begynder, så skal hun naturligvis bedækkes igen", beretter opdrætter Peter Mathiassen.