|
BURT SEEGER FOTOGRAFI APS |
||
![]() |
![]() Senest opdateret: kl. |
|
|
|
||
|
|
| Mageløse Mambo King suveræn i Tortue |
|
|
|
Hvad der på forhånd lignede en af de blødere dage i Klampenborg, blev i stedet til en af årets bedste enkeltstående sportslige præstationer. Signeret Mambo King.
Årets norske derbytoer var feltets enlige treåring i Tortue Efterårshandicap, og der var ikke ligefrem novicer blandt konkurrenterne. Sidste års derbyvinder Sibelius blev spillet til favorit, og jockeyen Mark Larsen valgte også et offensivt oplæg med løbets topvægt. Initativet holdt til 400 meter hjem. Så lukkede Lennart Hammer Hansen op for hanerne i Mambo King, og det foregik i et tempo, som ganske ikke fandtes i benene denne eftermiddag blandt modstanderne.
Placeret klistret op ad rails sejrede Mambo King efter behag. Med hele seks længder ned til Sibelius på andenpladsen, mens hårdt betroede Tough Line havde en offday som sidste hest.
Lillebroderen måtte aflives
Ole Larsen har i det hele taget sit materiale på toppen, uden man dog kan drage nogen som helst sammenligning med trænerens storhedstid med dansk licens, med klassiske sejre på samlebånd.
Jägersro-træneren fik en vinderbuket med hjem mere, da formtoppede Mamazita tog anden sejr på stribe. Kristina Kanstrup Nielsen sad på vinderen, der afviste et udmærket angreb fra 26:10-favoritten Casanova. Mamazita er en af de heldigvis stadigt flere andelsheste i sporten. I ejerkredsen indgår Karin Blomgren, der har været en trofast tilskuer til løbene på banen i 45 år!!
"Men ingenting sportsligt slår det at være med i en hest som vinder. Det er en skøn fornemmelse", sagde den sympatiske hesteejer efter sejren.
Betalingen var endnu bedre, da The Ugly Duckling hentede sin første sejr i tilværelsen. Lennart Hammer Hansen ventede til 11. time med angrebet, og det rakte til sejr til over 30 gange indsatsen foran Lady Mara og længe førende Fantastic Night. .
Syvende sejr til Minnie
"Helbredet rækker ikke længere", sukker Franz Nutz-eleven. Minnie har vundet samtlige sine syv løb i år på danske baner. Kun den tidligere John Nielsen-trænede Rusty Whistle har sejret mere i Danmark i en og samme sæson, med otte førstepladser. Også Gilbert Of York blev handlet i salgsløbet, og også her blev den nye ejer fundet ved lodtrækningen for et bud på 35.000 kroner. Træner Peter Rif serverer nu havren for Gilbert Of York.
![]() Hot Fudge/Jacob Johansen aflægger maidentitelen før Mrs Moneybags/Fredrik Johansson. Foto Burt Seeger.
I sadlen Jacob Johansen, som henviste Mrs Moneybags/Fredrik Johansson til pladsen bag vinderen. "Jeg er nu ikke så overrasket", bekendtgjorde Lennart Reuterskiöld Jr. efter sejren til oddset 41,27 "Det er en hoppe som vi har ambitioner med i årgangsløbene til næste år".
Peter Lindoff hedder en kommende prof-træner i Sverige. Efter en serie år som medarbejder i diverse stalde, føler svenskeren sig nu moden til at forsøge sig i de selvstændiges rækker. Peter Lindoff havde bare en hest med til Klampenborg, og det var nok til sejr. Stealin' med Luis Villaroel var svaret i V5-spillets åbningsløb med sikre to længder til Early Born.
Anden Klampenborg-sejr i træk kom til Cece Runner. Den ejes og trænes af Malin Roth, der havde givet genvalg til Libor Kranat efter sejren forleden, og den beslutning kom Malin Roth ikke til at fortryde. Libor Kranat red et fint offensivt løb på Cece Runner. Vinderen blev presset til slut af Dancing May og Kim Andersen, men det lykkedes ikke banens forsvarende jockeychampion at reducere Fredrik Johanssons forspring. Der adskiller således fortsat tre sejre mellem rytterne inden finaledagen, så det ligner Johansson i smoking til championatsfetsen fredag den 18 november.
|