Senest opdateret:
4. maj 2003 kl. 18:23

Nyheder Artikler Resultater Referater Mailing-service Guide Sæsonplan Foreninger Links



Easy Boy vandt generalprøven



- Af Filip Zwicky


Desmond Scarlett-trænede Easy Boy leverede en flot generalprøve til Dansk Breeders Cup den 16. maj, da hingsten vandt en sikker sejr i Breeders Cup Trial over 1800 meter, en længde foran Porsa System og Ceos.

Under Nicholas Cordrey sprang Easy Boy først af sted blandt feltets ni deltagere, men han fik hurtigt selskab af Porsa System/Michael Richardson, der overtog føringen på bagsiden og derefter førte feltet ind på den lige strækning. Kort inde i opløbet satte Easy Boy angrebet ind, og koblede hurtigt grebet på den ellers godt fightende Porsa System, mens både Eko Sheraton og Ceos skød frem midt i banen. Især Ceos nåede op i rigtig god fart med 250 meter tilbage, men den norske gæst rakte dog ikke til at nå helt frem. Over målstregen var Easy Boy en sikker vinder, og sejren var endnu bedre set i lyset af, at Easy Boy løb med et kilo mere på ryggen end Porsa System.


Easy Boy/Nicholas Cordrey vinder Dansk Breeders Cup Trial foran Porsa System/Michael Richardson.
Foto Burt Seeger.

Det var 4-årige Easy Boys første sejr siden 2-årssæsonen, og det skete i Philidor-sønnens første start for sin nye træner Desmond Scarlett, der ikke er i tvivl om at han her har en hest til de større opgaver mod de ældre heste efter Dansk Breeders Cup er overstået. ”Easy Boy holder virkelig høj klasse. Han var klar til denne start, men han bliver uden tvivl endnu bedre om 14 dage, hvor jeg tror at Hovman bliver den største konkurrent i kampen om førstepladsen”, udtalte Scarlett efter Trial-sejren.

Flemming Poulsen var også godt tilfreds med Porsa Systems præstation i sæsondebuten, også i betragtning af at sidste års Derby-3’er allerede tidligt i løbet tabte en forsko. Totalisatorfavoritten The Khamsin var aldrig rigtig inde i sejrsbilledet, og hingsten sluttede på en lidt skuffende femteplads. Cathrine Erichsen erfarede dog efter løbet, at The Khamsin var en smule under vejret og hostede da han kom tilbage i sin boks.

Alt i alt blev det en lovende generalprøve inden det for alvor går løs i kampen om de 500.000 kroner i Dansk Breeders Cup.

Derbyfavorit vandt let
Selv om The Khamsin skuffede med sin femteplads i Dansk Breeders Cup Trial, fik Cathrine Erichsen dog noget godt ud af turen til København, idet hendes fukse hingst Lights Out der har overvintret som favorit til Dansk Derby, fik en glimrende sæsondebut og aflagde sin maidentitel over 2200 meter med tre længder ned til Northern Hawk på andenpladsen.
Kim Andersen valgte at tage det meget roligt med Lights Out fra start, og selv om Kateb-sønnen havde sine problemer med at komme rundt tribunesvinget, var han velgalopperende på bagsiden og klar til at sætte angrebet ind da feltet nåede opløbet. Berlioz, der havde ført fra start, kæmpede dog bravt udvendigt i banen og gav først fortabt med godt 250 meter tilbage, hvor Lights Out trak afgørende fra og til slut vandt i hænderne på sin jockey. Northern Hawk/Luis Villarroel hentede andenpladsen på en stærk afslutning, mens tapre Berlioz blev tredje. Lights Out bibeholder derved sin favoritværdighed i Dansk Derby, og helbroderen til Hovman bliver bestemt et af forsommerens store samtaleemner på de skandinaviske baner.


Lights Out/Kim Andersen aflægger sin maidentitel med tre længder foran Northern Hawk/Luis Villarroel.
Foto Burt Seeger.

Guineas-kandidat fra Neuroth
Wido Neuroth sadlede i dagens første maidenløb for de 3-årige en fin 2000 Guineas-kandidat i Killaden, der i sin Skandinaviens-debut sejrede let med tre længder foran en forbedret The Ugly Duckling og More Seeland. Fredrik Johansson placerede sig midt i feltet fra start med Killaden, og rundt opløbssvinget rundede han de fleste modstandere. Ind på opløbet var Killaden hurtigt i front, men Johansson måtte dog hele tiden være efter den store Barathea-søn for at holde ham i gang. Storfavoritten var i sidste ende den klart bedste hest på dagen, og kunne give Neuroth årets første sejr på Klampenborgs græs. Killaden er i øvrigt søn af en af Skandinaviens bedste hopper gennem tiderne, Kill The Crab.

Easterline overraskede
Elo Ervolder har vel ikke haft en rigtig Mowerinaløbs-kandidat siden hans kanonhoppe Kazoo vandt det klassiske løb i 1991. I år ser det ud til at Elo har den rigtige type hest i Helenikos-datteren Easterline, der efter en tredjeplads i debuten for fjorten dage siden denne gang var klar til at aflægge sin maidentitel foran Ace High og Caerless. Favoritten Polaris sluttede på fjerdepladsen, mens Gucci Girl snuppede de sidste penge. Easterline blev redet til sejr af Sara Slot, der har fået en fin start på denne sæson, godt hjulpet af fine ridt på netop Elo Ervolders formheste.

Double-sejre til Jensen og Scarlett
Både Søren Jensen og Desmond Scarlett scorede to sejre ved lørdagens væddeløb. Søren Jensen indledte dagen ved at sadle Diaghlyphard-datteren Singita, der vandt karrierens anden sejr i lige så mange starter. Singita var vægtmæssigt godt inde i forhold til favoritten Bologne, men alligevel var sejren så besnærende, at hoppen ligner et rigtig godt bud på sejren i Ceres Jydsk Derby i begyndelsen af juni.
Jensens anden dagssejr kom med ’problem-barnet’ Liza Bere, som hidtil slet ikke havde fungeret i løbssammenhæng. Denne gang var den 4-årige hoppe ude i amatørløb, og godt hjulpet af Dorte Müllertz nærmest sejlede Liza Bere hjem i overlegen stil.

Desmond Scarlett kunne udover Easy Boys sejr i dagens hovedbegivenhed, også glæde sig over handicapperen No Pollutions sikre sejr i Randwick Handicap. No Pollution blev redet til sejr af Kim Andersen, der dermed blev eftermiddagens mest vindende rytter med i alt tre førstepladser.


No Pollution var med til at sikre Desmond Scarlet to-, og Kim Andersen tre dagssejre.
Foto Burt Seeger.