Referat Arkiv
2009 2008
28.06 - Inchiline gav første Derbysejr til Castro 29.06 - Master Kids suveræne Derbytriumf
2007 2006
14.04 - Celestine Stamp choksejrede i Marienlund Åbningsløb 22.04 - Sibelius mod Dansk Jockey Club Cup (L)
21.04 - Kaiser Suzek udløste 150.000 i V5-spillet 29.04 - Sibelius overlegen i Dansk Jockey Club Cup (L)
28.04 - Calistoga vandt Dansk Jockey Club Cup (L) 07.05 - Icaros på hårdt arbejde i The Shamrock Inn 2000 Guineas Trial
04.05 - Dobbeltsejre til Ervolder og Castro i Guineas Trials 13.05 - Stærk sæsondebut af Funny Legend
12.05 - Phoenix Moric vandt forprøven til Dansk Breeders' Cup 20.05 - Hot Fudge og Icaros strålede i regnen
19.05 - Spektakulære klassiske sejre til Good Girl og Kronhjort 28.05 - Stor triumf for Blue Mary i Ernst & Young Dansk Breeders Cup
09.06 - Aladar nedkæmpede Cassini i Derby Trial Stakes 10.06 - Peas And Carrots gav opvisning i Derby Trial Stakes
24.06 - Cassini tog revanche mod Aladar i Dexia Dansk Derby 25.06 - Derby-triumfen en kendsgerning for Peas And Carrots
14.07 - Django let vinder af Summer Cup - ny SOC-aspirant! 08.07 - Justthetwoofus fra start til mål i Københavns Store Handicap
21.07 - Familien Reuterskiöld dominerede i Klampenborg 15.07 - Næste stop Hamborg for Jagodin
05.08 - Equip Hill henrykkede i Scandinavian Open Championship (Gr.3) 22.07 - Diaghilew overraskede i KHEFs Racing Bowl
19.08 - Diaghilew gentog sejren i KHEF's Racing Bowl 06.08 - Fantomet Halfsong vandt Scandinavian Open Championship (Gr.3)
02.09 - Good Girl scorede sit klassiske hattrick i Dansk Oaks 12.08 - Hot Fudge er fortsat Oaks-favorit
08.09 - Holger Danske Cup blev et let bytte for Piraten 19.08 - Brave Bongo Bello slog til i Klampenborg Classic
22.09 - Lois Lane sejrede i Dansk Kriterium - Årets 2-års Dronning 27.08 - Negra Del Oro og Lennart Hammer overraskede i Norsk Derby
13.10 - Hongkong fra start til mål i Top Tyve Finalen 03.09 - Hot Fudge suveræn vinder af Tølbøll Agentur Dansk Oaks
16.09 - Fortjent klassisk sejr til Django i Nordea Dansk St. Leger
23.09 - Fantastiske Pistachio takkede af med manér
30.09 - Drama mellem Stuart Little og Comx i Dansk Galops Auktionsløb
06.10 - Lumen trak det længste strå i Blue Mary Sceptre Stakes
14.10 - Stuart Little overlegen i Vinterfavoritterne
28.10 - Action Time slog Marron i Basnæsløb
04.11 - Larsen red championatet hjem til Strömberg
2005 2004
16.04 - Danskerne bedre end ventet 17.04 - Zackery bedre end nogensinde
23.04 - Bent Olsen er flyvende 24.04 - Fremragende finish af Royal Experiment
30.04 - Royal Experiment gentog triumfen i Jockey Club Cup (L) 01.05 - Eyeq legede med Kimola
07.05 - Trial-Trippel for Wido Neuroth 08.05 - Flot sæsondebut af Lady Clementine
14.05 - Miss Commotion slog Eyeq 20.05 - Dobbelt Klassisk triumf for Wido Neuroth
21.05 - Klassiske roser til Xstase og York Street 30.05 - Utrættelige Halfsong vandt Ernst & Young Dansk Breeders Cup
29.05 - Funny Legend i en klasse for sig i Breeders Cup 12.06 - Stærk generalprøve af Fly Society
11.06 - Sir Bastian indløste Derby-billetten 27.06 - The winner takes it all - Sibelius til tops i Dano Mast Dansk Derby
26.06 - Mission accomplished! 10.07 - Afrodite slog til i Københavns Store Handicap
09.07 - Evigt unge Diaghilew 17.07 - Compact Governess blev Listed-vinder
16.07 - Soudelor bedst i F.R.B.C. Klampenborg Store Sprint (L) 01.08 - Britisk triumf i Tuborg Scandinavian Open Championship (Gr.3)
31.07 - Alpino Chileno fightede sig til sejr i Scandinavian Open (Gr.3) 07.08 - Media Hora hurtigst i Super Sprint
07.08 - Dansk triumf i Svenskt Derby 14.08 - Apple Green bedst i Racing Bowl
13.08 - Mapoloni slog Derbyvinderne 21.08 - La Petite Chinoise ny Oaks-favorit?
20.08 - Danish Shopping - en jernlady af format 22.08 - ØV. Mick Jerome fightede sig til norsk Derbysejr
21.08 - Bye Bye Loev i særklasse 05.09 - Lars Kelps store triumftog
04.09 - Shangri La indfriede favoritværdigheden i LSC Dansk Oaks 11.09 - Ny hæder til Calistoga i Skandinavisk Grand Prix
10.09 - Fly Society knusende overlegen i Skandinavisk Grand Prix 25.09 - Heroiske Sibelius slog Zenato i Dansk St. Leger
11.09 - Farouge overraskede i Stockholm Cup International (Gr.3) 09.10 - Vinjett vandt Sceptre Stakes får andet år i træk
17.09 - Justthetwoofus vokser med opgaverne 16.10 - Munay fra start til mål i Vinterfavoritternes Ærespræmie
24.09 - Zenato fik St. Leger-revanche 23.10 - Royal Engagement sejrede i Tortue Efterårshandicap
01.10 - Seeland Empire klar til Svenskt St. Leger 30.10 - Munay suveræn i Basnæsløb
15.10 - Peas And Carrots er Derbyfavorit
29.10 - Mageløse Mambo King suveræn i Tortue Efterårshandicap
05.11 - Choco Express stærkest i Basnæsløb
2003 2002
12.04 - Diaghilew vandt dramatisk CDM Åbningsløb 19.04 - KG. Cabriac slog Blue Mountain i Åbningsløb
19.04 - Magic Fact sejrede i Dansk Jockey Club Cup (L) 26.04 - KG. Vetrotex nedkæmpede Parthe i St. Bededags Pokalen
03.05 - Easy Boy vandt generalprøven til Breeders Cup 03.05 - KG. Blue Mountain til tops i Dansk Jockey Club Cup (L)
10.05 - Danish Shopping og Snap Dragon imponerede 10.05 - KG. Ready Eddie er 2000 Guineas-favorit
16.05 - Ready Eddie snød favoritterne i Ernst & Young Dansk Breeders Cup 17.05 - KG. Magic Wind snød favoritterne i Stratford-On-Avon
25.05 - Arlberg og Amalia blev forrygende klassiske vindere 26.05 - KG. Tough Line bedst i Dansk Breeders Cup
06.06 - Luxorline besejrede Lights Out i Derby Trial Stakes 31.05 - KG. Relate vandt fribedækning ved Final Appearance
13.06 - Diaghilew elsker Klampenborg 07.06 - KG. Let sejr til Calistoga i Derby Trial Stakes
20.06 - Sankodar hurtigst i Stratford-on-Avon Ærespræmie 08.06 - JVB. Hovman bedst i Ceres Jydsk Derby
29.06 - Halfsong fra start til mål i Seeland Dansk Derby 14.06 - KG. Fanfare Dotdk vandt efter flot opløbskamp
11.07 - Moon Chief sejrede sikkert i Københavns Store Handicap 30.06 - KG. Utrolige The Khamsin overlegen vinder af NCC Dansk Derby
18.07 - Sankodar snød favoritterne i Klampenborg Store Sprint (L) 12.07 - KG. Apple Green choksejrede i Københavns Store Handicap
03.08 - Kongen vandt Scandinavian Open Championship (Gr.3) 19.07 - KG. Miss Lovely og Diaz vandt Klampenborg Store Sprint (L)
09.08 - Tough Line bedst i Margrethe Trocks Ærespræmie 26.07 - KG. Flot gennembrud af Dina Danekilde
22.08 - Easy Boy vandt Stayer Pokalen & Royal Eleven tog Fabella Løb 04.08 - KG. Jernhesten Valley Chapel gjorde det igen!
07.09 - Halfsong overlegen vinder af Lyngby Storcenter Dansk Oaks 16.08 - KG. San Luca ny Oaks-favorit
13.09 - Easy Boy og Dina bedst i Seabiscuit Skandinavisk Grand Prix 23.08 - KG. Western Hero vandt Margrethe Trocks Ærespræmie
27.09 - Lights Out vandt sin tredje klassiker 01.09 - KG. Forrygende Recent-double i Dansk Oaks
04.10 - Vinjett vandt Sceptre Stakes 15.09 - KG. The Khamsin vandt Tattersalls Dansk St. Leger
11.10 - Zackery choksejrede i Tortue Efterårshandicap 21.09 - KG. Fantastiske Amalia overlegen i Seeland Dansk Kriterium
18.10 - Lady Clementine blev Vinterfavorit 20.10 - KG. Danish Danz fra start til mål i Vinterfavoritternes Ærespræmie
2001 2000
15.04 - KG. Cajun Sunset vandt Åbningsløb 15.04 - KG. Dano-Mast i særklasse
21.04 - KG. Cut Champion vandt legende let 22.04 - KG. Woven Roving slog sprintereliten
28.04 - KG. Jockey Club Cup (L) til Dano-Mast 28.04 - KG. Dano-Mast til tops i JCC (L)
05.05 - KG. Fin dag for Reuterskiöld 06.05 - KG. L'Empereur viste High Class
12.05 - KG. Dobbelt dansk Guineas triumf 13.05 - KG. Er Opus One derby-svaret?
19.05 - KG. Derbyvinder i stærk sæsondebut 19.05 - KG. Miss Et Toi tog Mowerinaløb
27.05 - JVB. Timo overraskede i Jydsk Derby 28.05 - JVB. Vetrotex sejrede i Jydsk Derby
02.06 - KG. Opus One fik revanche i Breeders Cup 01.06 - KG. Eko l'Augeval vandt 2000 Guineas
09.06 - KG. Woven & Silca gav opvisning 25.06 - KG. Vetrotex blev derbyvinder
16.06 - KG. Royalt sølvtøj til Dorte Müllertz 08.07 - KG. Senador gjorde det igen
24.06 - KG. Cut Champion vandt Dansk Derby 15.07 - KG. Summer Cup til Granny's Pearl
07.07 - KG. Balfour tog revanche i KBH St. Handicap 22.07 - KG. Er Cut Champion den nye stjerne?
14.07 - KG. Dhore overlegen i Summer Cup 06.08 - KG. Montalban vandt SOC (Gr.3)
21.07 - KG. Prime Match for tredje gang 13.08 - JG. Double Net blev svensk derbyvinder
28.07 - KG. Mongo Jerry imponerede 15.08 - KG. Roushan vandt efter 2 års pause
05.08 - KG. Jernhesten Valley Chapel vandt SOC 19.08 - KG. Castle Sparrow vandt Fabellaløb
18.08 - KG. Jensen-double i Fabellaløb 25.08 - KG. Prime Match for fuld udblæsning
24.08 - KG. Derbyvinderen i topform 03.09 - KG. Cremona slog til i Dansk Oaks
02.09 - KG. Ny svensk sejr i Dansk Oaks 08.09 - KG. Opus One mod Dansk St. Leger
08.09 - KG. Imponerende debut af Hell On Hooves 16.09 - KG. Seelands forløsning
13.09 - ØV. Final Care tog også Norsk Oaks 23.09 - Opus One vandt Dansk St. Leger
16.09 - KG. Liberty til tops i Dansk St. Leger 30.09 - KG. Princess Royal vandt Dansk Kriterium
22.09 - KG. Trock-triumf for Bent Olsen 07.10 - KG. O'Kelly snød Granny's Pearl
29.09 - KG. Dansk Kriterium til Mongo Jerry 14.10 - KG. Cut Champion overlegen vinterfavorit
20.10 - KG. Hovman overlegen - men Manomission vinterfavorit 28.10 - KG. Hackman suveræn i Basnæs
03.11 - KG. Dobbelt Bent Olsen i Basnæsløb
1999
1998
17.04 - KG. Northang sejrede i Åbningsløb 18.04 - KG. Ole Larsen debuterede med sejr
24.04 - KG. Stall Lambadas store dag 24.04 - FV. Untouchable sejrede sikkert
30.04 - KG. Brown Ale i St. Bededags Pokalen 29.04 - JVB. Eko Deauville atter suveræn
08.05 - KG. Prime Match vandt sin sæsondebut 01.05 - JG. Suveræne Kim Andersen og Michael Kahn
13.05 - KG. Shaisa vandt Mowerinaløb 08.05 - KG. Federico klar til at indtage Klampenborg igen
22.05 - KG. Lord Lieutenant slog Prime Match 08.05 - FV. Toronto sikker vinder
29.05 - KG. Dano-Mast pudsede formen af 16.05 - KG. Flyamore vandt Mowerinaløb
30.05 - JVB. Dufaux vandt Jydsk Derby 21.05 - KG. Amatørernes dag
26.06 - KG. Exaltation til tops i Pokalløb (L) 22.05 - FV. Flot sejr til Almansour
27.06 - KG. Valley Chapel bedst i Dansk Derby 30.05 - KG. Cerutti en seriøs derbykandidat
08.07 - ØV. Pistachio vandt Norsk 2000 Guineas 05.06 - FV. Eduard sejrede
09.07 - JG. El Corazon vandt Svenskt Oaks 06.06 - KG. Fantastiske Federico
10.07 - KG. Senador vandt KBH Store Handicap 10.07 - FV. Starlett Power vandt med topvægt
21.08 - KG. Scariff Bay/Mark Larsen tilbage med sejr 11.07 - KG. Danish Circus på vej mod toppen
05.09 - KG. Søren Jensen vandt Oaks for 3. gang 02.08 - KG. Albaran overraskede i Scandinavian Open
17.09 - FVB. Nice Deal vandt Produce Stakes 26.09 - KG. St. Leger-sejr til McGuire
18.09 - KG. Just A Friend sejrede i SGP 02.10 - KG. Cut Legend overlegen i Dansk Kriterium
25.09 - KG. Ramadhan overlegen i St. Leger 10.10 - KG. All Time High alene på banen i Basnæsløb
09.10 - KG. Steel Express slog til igen 31.10 - FV. Castle Queen vandt Vinterfavoritternes Ærespræmie
16.10 - KG. Novapearl bliver Vinterfavorit Lill Sham vandt Hobbes Melville Arabian Classic
23.10 - JVB. Nazia blev dansk mester Galtee og Cash Asmussen vandt Stockholm Cup International
30.10 - KG. Opus One vandt Basnæsløb Stor outsider vandt Tysk Derby