Topoverskrifter

special quest_2012_1

york-stutteri

Danske Spil

danske spil_net_11


Klik på banneret og støt Galopsport.dk når du spiller!

appel

Bustrup Blogger: Kan trav og galop markedsføres sammen?

 

 

Hestesportens Medier har for ganske nyligt offentliggjort første udgave af Hestesportens Mediers nyhedsbrev, der nærlæst vel ikke differentierer sig meget fra den 100 dages rapport, der blev udgivet for godt et år siden. Det meget lange Nyhedsbrev opremser igen en masse områder, hvor der nu skal sættes ind og senere administreres. Man må da få vanvittig travlt!


bustrup blogger_hestesportensmedier

 

 

Fodbold og håndbold markedsføres også forskelligt
Som overskriften indikerer, er Nyhedsbrevet ikke emnet her, selvom jeg selvfølgelig ikke kan undgå at berøre nogle de omtalte emner, for derigennem at belyse min indstilling til overskriften. Jeg vil fokusere på, om det er fornuftigt, at man med Hestesportens Medier har en organisation, der skal prøve at markedsføre to trods alt forskellige sportsgrene: Travsport og galopsport. Naturligvis har de mange berøringsflader - ligesom fodbold og håndbold har det. Men sidstnævnte markedsføres med en knivskarp adskilligelse. Der er forskel! Ligesom der er forskel på trav- og galopsporten.

 

Trav- og galop er adskilt i Sverige
I Sverige er de to former for hestesport organiseret under ATG. Men markedsføringsmæssigt er trav og galop klart adskilt. Og som bekendt går det jo ganske godt på den anden side af Øresund. Hestesportens Medier mener alligevel, at trav- og galopsport markedsføres bedst under en hat. Det tror jeg ikke, de har ret i.


Kendskabet til nærområdet
Har de enkelte baner ikke et så indgående kendskab til deres nærområde, at de nok selv vil være i stand til at løse den markedsføringsmæssige opgave eksempelvis i samarbejde med lokale markedsføringsfirmaer? Det tror jeg de har, men det kræver naturligvis midler. Jeg har tidligere talt for, at antallet af væddeløbsbaner i Danmark bør reduceres. Det bliver en vanskelig og hos mange ikke særlig vellidt proces. Men det er måske den eneste mulige proces, hvis man pt skal forsøge at skaffe midler til en effektiv markedsføring af de derefter tilbageværende baner, hvis faciliteter uden tvivl også trænger til en “make-over”.

 

Der er ikke rigtig nogen alternativer i øjeblikket. Det kan komme på længere sigt, men man kan frygte, at såvel trav- som galopsport lige nu kæmper for blot at overleve på professionelt niveau. Det kan naturligvis forekomme, at der efter nedlæggelse af baner stadig vil være kombinerede trav- og galopbaner. Her er udfordringen så endnu større - men det kan da løses.

 

Konkurrencen om sponsorkronerne er benhård
I Hestesportens Mediers nyhedsbrev tales der også om landsdækkende sponsorer, der skal markedsføres på samtlige baner. Det må blive vanskeligt. Konkurrencen om sponsorkronerne er benhård i dag, og sponsorer i den størrelsesorden, som det må formodes, man ønsker et samarbejde med, tror jeg slet ikke på. Disse sponsorer ser først og fremmest på, om en sport er væsentlig repræsenteret på en af de to landsdækkende kanaler og det er hverken trav eller galop, hvor sportsgrene som volleyball og curling er hestesporten overlegen.

 

Mærkeligt, ja - men desværre sandt! Trav og galop er på mindre kanaler og naturligvis Racing Live, men det er ikke nok. I banernes nærområde findes antagelig også gode - såvel store som mindre - sponsoremner og her er det betydeligt nemmere at opnå sendetid på lokale TV-stationer.

 

En bitter pille at skulle sluge
Entusiastiske mennesker har gennem mange år knoklet på landets væddeløbsarenaer fordi de ganske enkelt elsker deres sport, det være sig trav som galop. Ikke alt er lykkedes, men der har været mange successer. For alle disse mennesker må det være en bitter at skulle sluge, når der i nyhedsbrevet står:


“Budskabet om de oplevelser, sporten giver, skal vi have ud til danskerne, men det er ikke let, fordi sporten gennem mange år groft sagt er sunket hen i glemsel.”

 

Gammel vin på nye flasker
Jeg er da ikke i tvivl om, at Hestesportens Medier vil såvel trav som galopsporten det godt. Men en gennemlæsning af Nyhedsbrevet forekommer mig ikke at indeholde nytænkning på nogen måde. Med et fortærsket udtryk er det vel “gammel vin på nye flasker”. Det mener jeg ikke kan løse nogen problemer for hestesporten for det har været forsøgt utallige gange. Der SKAL tænkes i helt nye
baner - og det haster!

 

Og naturligvis må trav og galopfok på alle niveauer da stadig gerne snakke sammen og udveksle erfaringer - det har de altid gjort og de har altid haft det dejligt sammen.


Per Aa. Bustrup
17. januar 2012



Om Per Bustrup

per bustrup_75654

 

Per Aa. Bustrup har haft sin gang på Klampenborg Galopbane gennem mange år. Familien har i to generationer været engageret indenfor galopsporten på forskellig vis.


Holger Rich. Bustrup var ejer af den Norske Derbyvinder Faust i 1963 og med sit eget opdræt, Rasputin, blev Svenskt Derby vundet i 1970. Efter en stilling som reklamechef hos Gulf Oil begyndte Bustrup i 1974 som marketingchef på Klampenborg Galopbane, som den første i Skandinavien med den titel.


Han var ansat i 12 år i en periode, hvor galopsporten havde et betydeligt større omfang og synlighed end i dag. Bustrup introducerede mange nye tiltag. Banens program Galoppen blev introduceret i samarbejde med bla Burt Seeger, Scandinavian Open Championship så dagens lys, ligesom Damernes Dag med champagnevejningen. Endvidere Ekstra Bladets Gyldne Hjelm.


Han stod også sammen med Gunnar “NU” Hansen bag den ugentlige udsendelse “Vi snakker trav og galop” på Københavns Radio og var fast medkommentator hos DR-TV ved de årlige Derby transmissioner. Bustrup var også vært på Galopbanens  interne TV. I 1986 stiftede han eget reklamebureau, hvor han bla. arbejdede for Charlottenlund Travbane, Klampenborg Galopbane og Danske Spil, indtil han gik på pension for nogle år siden.


I 2010 udgav han i samarbejde med Hans Erik Westerberg bogen: “150 år med fuldblod, fest og farver.” Bustrup har også selv været delejer i en række galopheste som Washington, Blue Mary, Miss Saigon og Miss Mariko.

Tophistorier

The Kicker til tops Dansk 2000 Guineas

The Kicker til tops Dansk 2000 Guineas

  Seaside Navigation Dansk 2000 Guineas blev søndag eftermiddag afgjort i Klampenborg, og det blev med Hanne Bechmann-trænede The Kicker i den sejrende rolle. Med Lennart Hammer i sadlen overtog Binary File-sønnen...

hk entreprise_2012

Salgsannoncer

ikeyvet banner_15352

Skandinavien

Internationalt

Avl & Auktioner

Blog

Kalender

May 2012
M T W T F S S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

raceweb-mini-logo

 

Copyright ® 2010 ScandinavianRaceweb.com
All Rights Reserved