|
|
|
Nyheder |
|
 |
| INCHILINE VANDT COLEXON ENERGY DANSK DERBY |
|
Klampenborg 28. juni: For tre uger siden vandt Sea The Stars "The Double" i England. Sejre i både 2000 Guineas og The Derby. Søndag eftermiddag leverede Francisco Castro-trænede Inchiline det samme kunststykke på dansk grund, da han strøg til tops i COLEXON Energy Dansk Derby på Klampenborg.
COLEXON Energy Dansk Derby blev få timer inden løbsdagens start ramt af et ærgerligt afbud, da én af de stor forhåndsfavoritter, Wido Neuroth-trænede Beluga, blev slettet af opgøret grundet feber ovenpå en dårlig rejse fra Oslo til København. Med Belugas fravær overtog 2000 Guineas-vinderen Inchiline den knebne favoritværdighed foran Reventon, men da starten gik var Songline-sønnen klar favorit i 30:10.
|
 |
|
Brød ud rundt tribunesvinget Fra start skød indvendige Picnic god fart under Manuel Santos, og han havde udvendigt for sig både The One And Only, Mirona og Inchiline. Inchiline pullede en del i starten og det var først da Manuel Martinez smart trak hesten et par spor ind i banen og fik dække, at han slappede bedre af. Rundt tribunesvinget havde både Mirona og The One And Only store problemer med at finde den korteste vej, og begge heste fik sat flere længder over styr.
På bagsiden skød Runner Runner frem indvendigt og så rigtig velgalopperende ud, men de stod nærmest alle sammen stille, da først Manuel Martinez sendte Inchiline af sted med en kilometer til målstregen. Den svenske favorit tog hurtigt et par længder på de øvrige rundt opløbssvinget, og han kom ind på den lige strækning med et godt forspring til de øvrige.
Reventon stod ikke distancen Reventon havde forbedret sig ganske let under Jacob Johansen, og ind på den lige bane så sidste års 2-årsstjerne ud til at have alt i sig, men som mange på forhånd havde spået, viste Derbydistancen sig at være for lang for hesten, der ikke havde et ekstra gear at gøre godt med.
Det havde i stedet Fru Heiberg, der efter at have været indblandet i en del karambolage rundt sidste del af opløbssvinget hvilket især gik udover Escargot, afsluttede virkelig stærkt og en overgang så ud til at have en reel chance for at fange Inchiline, der så småt begyndte at løbe ukoncentreret alene fremme i spidsen. Manuel Martinez fik dog mindet Inchiline om opgaven, og over de sidste 150 meter kunne jockeyen ride hesten hjem i hænderne til en let halvanden længdes triumf.
Maddox blev tredje Indvendigt i banen spurtede Stockholm-gæsten Maddox/Martin Rodriguez godt til en fjern tredjeplads, fire længder bag Fru Heiberg, mens Castle Sting/Dina Danekilde tog fjerdepladsen foran Reventon, der holdt godt ved til de sidste præmiepenge. Herefter fulgte Runner Runner, Henrik, Fairwind, Sin Cocos, Escargot, Mirona, John Balliol, The One And Only og til sidst Picnic. |
 |
|
"Jeg var sikker på der fandtes mere i ham" Det var en stærkt bevæget Francisco Castro, der modtog Inchiline og Manuel Martinez i vindercirkelen efter triumfen i COLEXON Energy Dansk Derby. "Jeg følte, at alt var som det skulle være med ham, og at se ham i paddocken inden løbet var med til at gøre mine forhåbninger endnu større. Han er en stærk hest, der altid har været matchet imod Derbyet i Klampenborg, og selv om han har været i gang tidligt og folk har troet han var ved at brænde ud efter andenpladsen i Derby Trial, så har jeg selv hele tiden været sikker på at der fandtes endnu mere sparet i ham. Og det ekstra fik vi set i dag", udtalte den glade træner sig. Det var i øvrigt karrierens første Derby-sejr for Francisco Castro. |
 |
|
"Første Derbysejr efter halvandet år som hesteejer" Første Derby-sejr var det også for Inchilines ejer Kenneth Melldén, men svenskeren har dog ikke behøvet at vente længe på den så eftertragtede titel. "Jeg kom ind i sporten for mindre end halvandet år siden, og da jeg så at Francisco Castro havde en hest med gode resultater til salg, og at det samtidig var Derbyet han ville gå efter med den, ja så sprang jeg til i foråret og købte Inchiline. Allerede i hans første start for mig vandt han på premieredagen i Klampenborg, siden vandt han Dansk 2000 Guineas, og i dag står vi her som Derbyvindere. Jeg kan fortsat ikke helt fatte det, og det er nok først i morgen det rigtigt går op for mig hvad der er sket i dag", fortalte sympatiske Kenneth Melldén, der løber Inchiline under staldnavnet Horsepowers Scandinavia. |
 |
|
Anden Derbyvinder efter Songline Førstepræmien i COLEXON Energy Dansk Derby var 800.000 kroner, hvoraf halvdelen gik til vinderen. Derbytriumfen bragte Inchilines samlede præmiesum op på 884.500 kroner, og der er uden tvivl meget mere i vente for årets store Derbyvinder, der nu er vinder af fem af sin karrieres 13 starter. Inchiline er i øvrigt efter den svenske avlshingst Songline, der her fik sin anden danske Derbyvinder ovenpå Halfsongs sejr i 2003.
Inchilines sejr i både Capinordic 2000 Guineas og COLEXON Energy Dansk Derby giver ham titlen som vinder af "The Double" i Danmark, og muligheden for at vi får en dansk "Triple Crown-vinder" lever således i bedste velgående, da Inchiline fortsat står meldt i Dansk St. Leger som rides den 26. september. |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
|
|
 |
|
 |
|
QUILBOQUET SLOG PEAS AND CARROTS! |
|
Derby Dagens største favorit var ikke overraskende Lennart Reuterskiöld Jr's mægtige kæmpe Peas And Carrots, der var spillet til 14:10 i totalisatoren i jagten på sin anden sejr i træk i Seeland 108. Pokalløb (L) over 1800 meter.
Der var blot seks heste med i opgøret, og fra start var det storfavorittens staldkammerat Quilboquet der tog hånd om føringen med Fly Society indvendigt for sig og Peas And Carrots lige efter. Feltet var ganske tæt samlet ind på opløbsstrækningen, men da Fernando Diaz gav endelig marchordre til Quilboquet trak den brasilianskfødte hingst fra med et par længder som siden viste sig at blive afgørende.
For hverken Peas And Carrots eller nogen af de øvrige formåede at få kontakt til Quilboquet igen, og Jules-sønnen kunne til slut sejre med en sikker længde foran Peas And Carrots, der havde trekvart længde til 8-årige Fly Society, som gik endnu et heroisk løb som tredje. Herefter fulgte Classical World og Opening Night, mens Dan Tucket noget skuffende måtte se sig henvist til sidstepladsen.
Førstepræmien var 100.000 kroner værd for danske TLP Racing, og træner Lennart Reuterskiöld Jr. var naturligvis også glad for sin double i dagens eneste Listed Race. "Jeg er nok en smule overrasket over at Quilboquet slår Peas And Carrots, men det blev udfaldet af det lave tempo undervejs. Jeg gav Fernando den sidste rideordre lige inden starten, og det gik ud på at han måtte strække ud hele vejen og selv skabe løbet hvis ikke der kom tempo på. Men Quilboquet er en rigtig god hest, der har mødt de bedste i Skandinavien hver eneste gang han har startet", sagde Junior umiddelbart efter sejren.
Quilboquet virkede faktisk stærkere for hver en meter, og selv om det ikke gik stærkt undervejs og han afgjort havde den bedste speed i feltet, indikerede præstationen at han også vil kunne klare sig mod de bedste over længere distancer. Brasilianeren er meldt i både Scandinavian Open Championship (Gr.3) og Copenhagen Golden Mile (L) søndag den 2. august, og det bliver derfor spændende at se hvad kredsen omkring ham vælger at gøre her. |
 |
 |
|
 |
|
SØREN JENSEN-TRIPPEL I LARCH ÆRESPRÆMIE |
|
I COLEXON Energy Larch Ærespræmie over 1600 meter var der fuldt hus i startboksen, og Søren Jensen stod for tre af deltagerne - Valley's Pride, Viola Vrinsk og Lady Mary. At Jensen også skulle stå med de tre første deltagere gennem mål havde han vel på ingen måde drømt om på forhånd, men det blev ikke desto mindre tilfældet efter Viola Vrinsk nærmest fløj henover banen i opløbet og sikrede sig en let tre længders sejr foran staldveninderne Lady Mary og Valley's Pride. Sidstnævnte måtte dog dele tredjepladsen med Wido Neuroth-trænede Our Decision.
Løbet fik helt som forventet et højt tempo fra start med lynhurtige Royal Legend fremme i front, og Silca Legend-datteren førte ved indgangen til opløbet fortsat med op til 10 længder. Det begyndte dog at gå stærkt bagfra, hvor flere heste meldte sig ind i legen. Indvendigt forsøgte Valley's Pride sig, i midten skød Lady Mary god fart sammen med Our Decision, men alleryderst havde Kim Andersen fundet det ekstra gear på ryggen af Viola Vrinsk, som strøg forbi sine konkurrenter og afgjorde overlegent.
Viola Vrinsk ejes af Light Valley Stud, der selv har opdrættet hoppen som er efter Silca Legend. Tredjehesten Valley's Pride er ligeledes opdrættet af Light Valley Stud og efter Silca Legend, så stutteriets ejere Bernt Dahl og Ann Lysholm Dahl havde svært ved at få armene ned ovenpå triumfen.
Royal Legend, der i øvrigt ligeledes er opdrættet på Light Valley Stud, faldt helt fra i løbets sidste fase og sluttede på 12. pladsen, mens forhåndfavoritten Downing Street aldrig sås med chance i løbet og måtte tage til takke med niendepladsen.
Førstepræmien i COLEXON Energy Larch Ærespræmie var 100.000 koner værd for Viola Vrinsk, der her vandt sin anden sejr i kun fire starter. Kim Andersen havde overtaget tøjlerne fra William Buick, der havde meldt afbud til Derbydagen, og det var bestemt et spareride den tidligere championjockey kunne være glad for.
Alt i alt tog de tre Søren Jensen-trænede hopper sig af 165.000 af den samlede præmiesum på 200.000 kroner - hvilken triumf! |
 |
 |
|
 |
|
EL MIRACLE UDEN KONKURRENCE I CONSOLATION |
|
COLEXON Energy Derby Consolation så på forhånd ud til at være et af Derby Dagens mest åbne opgør, men da afgørelsen skulle falde var der dog nærmest kun en enkelt hest på banen- nemlig Ole Larsen-trænede El Miracle, der sammen med Dina Danekilde sejrede overlegent med tre længder foran Cut Classic/Manuel Martinez og dennes staldkammerat Crownline Four/Alan Munro, mens de sidste præmier gik til Keep On Flying/Kim Andersen og Fauve/Fernando Diaz.
Ind på opløbet så opgøret fortsat ganske åbent ud med mange chancer spredt over hele banens bredde, men Dina Danekilde sørgede for "first run" til El Miracle i den lette bane, og da først Funambule-sønnen ramte fronten var han ikke til at true. Det var samtidig hestens anden sejr i træk efter han senest havde vundet let på græsset i Göteborg, og Ole Larsen fik endnu engang slået fast, at han meget nødig forlader en Derby Dag uden mindst en enkelt sejr.
Førstepræmien i COLEXON Energy Derby Consolation var 50.000 kroner til Stald Race & Breed. |
 |
 |
|
 |
|
HÄRKILA SLOG TIL I SILCA LEGEND FAWZIA STAKES |
|
I Derby Dagens indledende opgør, Silca Legend Fawzia Stakes over 1800 meter, var Stald Seelands 3-årige Elusive City-datter Härkila spillet til favorit i sin første start mod de ældre hopper. Hoppen, der tidligere i år vandt Mowerina Trial og derefter var tredje i Mowerinaløb, pullede en del fra start, men Lennart Hammer fik hende til at slappe af efter et par hundrede meter, og herefter fik parret en perfekt rejse bag førende Sydney.
Mark Larsen forsøgte så godt som muligt at tage tempoet ud af opgøret på ryggen af Sydney, der bar topvægten 61 kilo, og endnu engang holdt den stærkt kæmpende hoppe fint ved indvendigt i banen, men der var intet at stille op da først Härkila fik marchordre og strøg mod en sikker længdes sejr. Også Härkilas staldveninde Vanity Fair/Kim Andersen nåede forbi Sydney med hals på de sidste meter, og dermed gjorde Søren Jensen med en double startskuddet til sin bedste Derby Dag i adskillige år.
Udover førstepræmien på 50.000 kroner fik Härkila også en fribedækning ved avlshingsten Silca Legend, der virkelig har gjort fornem reklame for sig selv - ikke mindst på Derby Dag med successen i COLEXON Energy Larch Ærespræmie.
"1800 meter græs var helt perfekt for Härkila i dag. Hun er en virkelig god hoppe, og havde Dianalöpning været redet på græs havde det været et helt andet resultat fra hendes side. Hun bør også kunne stå endnu længere og ser ud til at være et godt Oaks-emne", fortalte en glad Lennart Hammer efter at have åbnet Derby Dagen med sejren på Härkila. |
 |
 |
|
 |
|
SECOND TO NONE I DERBY SPRINTEN |
|
Søren Jensen fortsatte sin fantastiske Derby Dag i dagens 10. løb, COLEXON Energy Derby Sprinten over 1200 meter, hvor Second To None let med halvanden længde kunne henvise forhåndsfavoritten Smokey Storm til andenpladsen. Second To None var nærmest smidt ind i dette opgør, idet han bare otte kilo mindre på ryggen end Smokey Storm, og da først Lennart Hammer trykkede på speederen var der ingen som kunne følge Cajun Cadet-sønnen.
Smokey Storm formåede akkurat at afvise Val De Flores til tredjepladsen med hals, hvorefter der var to længder til Sharav og Castle Zinnia på de næste pladser. Sejren var 25.000 kroner værd for Second To Nones ejere Toca Racing, der her begge var i vindercirkelen for anden gang på dagen, idet delejerne bag pseudonymet også står bag henholdsvis Quilboquet og Härkila.
"Second To None er helbror til Gruppe-3-vinderen Emil, og ligesom sin bror er han en sent udviklet type, der vil rumme endnu mere forbedring fremover. Vi har derfor store forventninger til ham på længere sigt, og indtil nu er det gået rigtig godt", sagde Søren Jensen.
"Jeg fik på vej til start at vide, at hesten ikke havde fået så meget arbejde efter sin seneste sejr, så luften måske ikke ville række helt. Derfor gav jeg ham så afventende en rejse som muligt indtil opløbet, og da jeg først sendte ham af sted var det som at springe ud af startboksen. Han skiftede gear som få andre, og dette her kan blive en rigtig topsprinter i fremtiden", uddybede jockey Lennart Hammer efter sin anden sejr på Derby Dag. |
 |
|
 |
|
MASTER KID TOG TATTERSALLS GRAND CUP |
|
Sidste års danske Derbyvinder fik i Tattersalls Grand Cup over 2400 meter sørget for, at dagen ikke blot bød på andenpladser til Championtræner Bent Olsen, der ellers i fire af de 11 løb fik lov at stå i den "forkerte" side af vindercirkelen.
Forløsningen kom i 10. løb, hvor Master Kid og Jacob Johansen knækkede Bongo Bello/Mark Larsen efter en hård opløbskamp, hvor også Marron/Kim Andersen fik meldt sig ind i legen til slut. Master Kid kæmpede som altid bravt, men der skulle meget til før han for alvor kunne trække fra indvendige Bongo Bello og vinde med en længde. Bongo Bello havde yderligere trekvart længde til Marron på tredjepladsen, mens de sidste penge gik til Artie Bucco og Lucky Life.
Der var 30.000 kroner i førstepræmie til Master Kids ejer Lone Kaj-Nielsen, der her også fik årets første sejr. |
 |
|
 |
|
ALYSHAKEYS FLOT 2-ÅRSVINDER I PETRÉ TODDLERS |
|
Derby Dagens 2-årsløb, Petré Toddler's Trophy over 1200 meter havde afbud fra to heste, hvilket betød at ni deltagere sprang af fra 1200 meter starten, og det blev med favoritten Half Dane til front fra sit udvendige startspor.
Half Dane holdt godt ved indtil opløbsstrækningen, hvor der overraskende var tidligt udsolgt ovenpå det hårde udgangstempo, og i stedet overtog Bodil Hallencreutz' debutant Gulapa teten og så lysende ud. Yderst i banen lagde de to Søren Jensen-heste Sir Randolph og Sir Henry an til angreb, men allerbedst gik det for indvendige Alyshakeys, der efter en langsom start rundede den ene konkurrent efter den anden under Espen Ski og til sidst akkurat formåede at slå Sir Randolph og Gulapa.
Med sejren i Petré Toddler's Trophy fik Stall Trick Or Treat og Wido Neuroth lidt oprejsning ovenpå skuffelsen da Beluga blot en time inden første løb måtte udgå af COLEXON Energy Dansk Derby. Og i ALYSHAKEYS ser stalden også ud til at have en fremtidens stjerne, for præstationen var langt bedre end som så, og når man dertil lægger at den danskopdrættede hoppe er helsøster til Dubai-vinderen Sendawar, ja så må fremtiden ligge for hoppens hove. |
 |
|
 |
|
FØRSTE SEJR TIL JESSICA LONG OG BABS |
|
Svenske Jessica Long fik sin første professionelle trænersejr da veltrukne Babs med Espen Ski på ryggen vandt en glimrende opløbskamp i KPMG Ærespræmie over 1600 meter. 100 meter fra mål var løbet fortsat vidt åbent med flere heste på lige linie, men til slut var det Chess Racings Babs der trak det længste strå foran Action Time og Hongkong Legend - begge trænet af Bent Olsen. Det var kun tredje karrierestart for 4-årige Babs, der har haft en del problemer tidligere, men nu synes at være klar til endnu flere triumfer fremover. |
 |
|
 |
|
BENDT WIKKE MARKETING ÆRESPRÆMIE TIL FYN |
|
Dagens amatørløb, Bendt Wikke Marketing Ærespræmie over 1600 meter, blev en triumf for Jørgen Tølbøll-trænede Fakir, der med Nete Errboe i sadlen førte hele vejen og tog sin anden sejr i denne sæson. Andenpladsen gik til storoutsideren Maiden Miss, med Kat Malou, Clauses Elisa og Danish Welcome på de næste pladser. |
 |
|
 |
|
SØREN JENSEN RUNDEDE AF MED SEJR NUMMER 4 |
|
I Derby Dagens sidste opgør, First Marine Ærespræmie over 1200 meter, leverede Stald Ras' 4-årige Flyer et vaskeægte hattrick, da han efter sejre på både Jägersro og Göteborg kunne tage sin tredje triumf på stribe.
Den talentfulde og veltrukne vallak startede her for blot 10. gang i karrieren og vandt sin sejr nummer fire, og hele otte gange har han været blandt de tre første. "Vi startede sæsonen med at prøve at få ham klar til en start i Breeders' Cup over 1800 meter, men det gik ikke så godt. Siden har han startet tre gange over 1200 meter og vundet samtlige, så mon ikke vi har fundet hans rette distance nu", sagde en glad Søren Jensen og fortsatte: "Det har været en fantastisk Derby Dag for stalden. Det glippede med Fairwind i selve Derbyet, men derudover har det været en ren drøm". |
 |
|
 |
| DERBY DAG I KLAMPENBORG |
|
Klampenborg 28. juni: Søndag kl. 10.00 slår Klampenborg Galopbane portene op til årets helt store festdag. COLEXON Dansk Derby 2009 - det 100. danske Derby - står for døren med 15 håbefulde deltagere i startboksen. Spændingen er ved at nå sit bristepunkt, alle har deres egen personlige Derbyfavorit og kl. 16.15 søndag eftermiddag bliver det hele afgjort. Nedtællingen er for alvor begyndt!
Klampenborg Galopbane er stærkt rustet til at tage imod de mellem 5.000 og 7.000 tilskuere der forventes at gå igennem hovedindgangen fra kl. 10.00 og frem imod dagens indledende opgør, som rides kl. 13.00. Hele Derby Dagen igennem bydes der på sport, spil og spænding af højeste kaliber, og den strålende vejrudsigt med sol og godt 25 grader skal nok sikre en Derby Dag af de helt store.
Når lågerne springer op til COLEXON Energy Dansk Derby 2009, vil favoritværdigheden efter al sandsynlighed være delt meget ligeligt mellem norske Beluga og svenske Inchiline. Men der er også rigtig gode chancer for, at de blå bånd ender på danske hænder. Bent Olsen sætter sin lidt til trekløveret Reventon, John Balliol og Henrik, Søren Jensen har en spændende dark horse i Fairwind, Hanne Bechmann har to deltagere i Escargot og Sin Cocos, Helle Christensen står med den helt store joker Runner Runne, mens Birgitte Nielsen-trænede Fru Heiberg måske kan holde sin status som ubesejret og vinde Derbyet til Provinsen.
Dagen før Derby Dag er der fire udgåede heste fordelt over hele løbsdagen, og ændringerne kan løbene følges ved at klikke her!
For dem der ikke har mulighed for at komme til Derby i Klampenborg, men alligevel gerne vil spille til løbene og følge dem live via Dantoto Racing Live - klik her!
Scandinavian Raceweb ønsker alle en fantastisk og oplevelsesrig COLEXON Energy Derby Dag. |
|
| Doctor Wango gav nyt formboost til Beluga |
|
Oslo 25. juni: Torsdag aften fik Wido Neuroths Derbyfavorit Beluga endnu et boost til sin i forvejen bundsolide form, da staldkammeraten Doctor Wango aflagde sin maidentitel over 2000 meter græs på Øvrevoll. Da Beluga aflagde sin maidentitel i Oslo den 4. juni, var det netop med Doctor Wango på andenpladsen - 8½ længde efter sig!
Doctor Wango, der i øvrigt er halvbror til den flerdobbelte Gruppe-1-vinder og verdensstjerne Doctor Dino, fik dermed øget humøret en ekstra tand hos Stall Trick And Treat, der på søndag er på jagt efter deres fjerde Derbysejr med Beluga. |
|
 |
| Silca Legend Fawzia Stakes: Kan Härkila matche de ældre hopper? |
|
Klampenborg 25. juni: Derby Dagens storløb for de 3-årige og ældre hopper, Silca Legend Fawzia Stakes over 1800 meter med 100.000 kroner i samlet præmiesum, bliver et interessant møde mellem otte deltagere hvor Søren Jensen-duoen Härkila og Vanity Fair ser ud til at kunne spille en afgørende rolle. Der skal dog også ses godt op for Kendwa og Sydney.
Søren Jensen har vundet Silca Legend Fawzia Stakes flere gange tidligere, blandt andet med hoppen Liberty, der er storesøster til Vanity Fair. Vanity Fair havde en sejrsløs klassisk sæson i fjor, men hun kom rigtig godt fra start i 2009, da hun den 21. maj vandt sin sæsondebut foran Condor. Der er sikkert endnu mere udvikling gemt i Vanity Fair, der er rigtig godt inde vægtmæssigt i løbet og således bærer hele fire kilo mindre vægt på ryggen end sidste års Mowerina-vinder Sydney.
Härkila er med på stregen! Værste konkurrent til Vanity Fair kunne meget vel blive staldveninden Härkila, der er feltets yngste deltager. Elusive City-datteren vandt sin eneste start som 2-årig i fjor, og hun leverede også varen i sæsondebuten i Mowerina Trial, hvor hun vandt sikkert foran Derbydeltageren Mirona. Siden var hun efter en mislykket start tredje bag Tatoosh i Capinordic Mowerinaløb, og hendes seneste start i Dianalöpning i Stockholm kan man se helt bort fra, idet hun slet ikke tacklede dirt track'en i Stockholm. Härkila kommer her for første gang ud over 1800 meter, hvilket også burde passe bedre end milen, og på trods af tre kilos overvægt ligner hun et virkelig godt bud på sejren i Silca Legend Fawzia Stakes.
Sydney med 61 kilo? Sandie Kjær Nortoft-trænede Sydney har startet året i selskab med de jævnaldrene hingste og vallakker i henholdsvis Breeders' Cup Trial og selve Dansk Breeders' Cup. Denne gang slipper Sydney for at møde "herrerne", og selv om distancen 1800 meter er i overkanten for hende, bør hun række langt i dette selskab. Største problem kan vise sig at være vægten, idet hun skal give mellem to og seks kilo til konkurrenterne.
Glem ikke Kendwa! En hest der heller ikke må glemmes i opgøret er Jessica Long-trænede Kendwa, der også har lagt ud i hårdt selskab i år. Hun var slået med to længder af gode Woy Woy i sæsondebuten, og senest gav hun god kamp til Batistuta der selv fortsætter med at udvikle sig fantastisk. Kendwa skal give to kilo til Vanity Fair, men hun får to kilo af Sydney og for hendes vedkommende er distancen underordnet.
Silca Legend Fawzia Stakes rides som Derby Dagens første løb med start kl. 13.00, og løbet er endvidere første afdeling af V4-spillet. Endnu en god grund til at være tidligt på færde! |
|
|
| Praktisk information angående parkering på Derby Dag |
|
Charlottenlund 24. juni: Derby Dag er én af årets travleste dage på Klampenborgvej, og allerede flere timer inden dagens første løb er banens egen Parkeringsplads fuldt optaget. Derfor anbefaler Klampenborg Galopbane, at publikum tager Bakkens Parkeringsplads i brug, når kapaciteten er opbrugt.
"Publikum der ikke når at få en parkeringsplads overfor Hovedindgangen plejer som regel at finde plads på en af sidevejene, men det er jo ærgerligt at slutte en god Derby Dag af med en parkeringsbøde, så vi råder folk til at bruge Bakkens parkeringsplads i stedet", siger Klampenborg Galopbanes sportssekretær Michael Koefoed, og uddyber: "I øvrigt vil alle der ved sæsonstarten har lejet en fast parkeringsplads med skilt modtage et specielt p-kort til deres private plads. Dette kort giver også adgang til indkørsel direkte fra Klampenborgvej".
Derbydagens første løb rides kl. 13.00 og normalt er parkeringspladsen overfor Hovedindgangen allerede totalt optaget kl. 11.00. Klampenborg slår portene op til Derby Dag kl. 10.00. |
|
 |
| Peas And Carrots storfavorit i Seeland 108. Pokalløb (L) |
|
Klampenborg 24. juni: Derby Dag i Klampenborg drejer sig naturligvis ikke kun om selve COLEXON Energy Dansk Derby, for der er 10 øvrige løb på programmet med store begivenheder som bl.a. Seeland 108. Pokalløb (L), Silca Legend Fawzia Stakes og COLEXON Energy Larch Ærespræmie. I Seeland Pokalløb (L) over 1800 meter får publikum et gensyn med fantastiske Peas And Carrots, der højst sandsynligt bliver Derby Dagens allerstørste favorit.
Lennart Reuterskiöld Jr-trænede Peas And Carrots får chilenske Manuel Santos i sadlen og duoen møder blot fem konkurrenter i opgøret, heriblandt staldkammeraten Quilboquet, Bent Olsen-duoen Dan Tucket og Opening Night, Århus-gæsten Classical World og Søren Jensen-trænede Fly Society. Løbet er dermed endnu en stærk udgave, men Peas And Carrots kommer som forsvarende vinder og konkurrenterne kommer utvivlsomt på en hård opgave når de skal forsøge at vælte Final Appearance-sønnen af tronen.
Seeland 108. Pokalløb (L) rides som Derby Dagens 6. løb kl. ca. 15.05 og ligger som anden afdeling af V5-spillet. |
|
| Vandingen er startet på Klampenborg |
|
Klampenborg 23. juni: Tirsdag kl. 12.00 startede banemester Søren Bechmann vandingsanlægget på Klampenborg Galopbane, og vandingen forventes at fortsætte helt frem til lørdag aften. "I første omgang vander vi hver dag fra 12.00 til 20.00, men bliver situationen mere kritisk har vi også mulighed for at gå over til natvanding", fortæller Søren Bechmann. |
|
 |
| Seneste vejrprognose: Skyfri Derby Dag! |
|
Kgs. Lyngby 22. juni: Meteologerne har længe været uenige om det ustadige danske sommervejr, men lige nu lader de til at være enige - søndagens Derby Dag i Klampenborg bliver skyfri med mere end 25 grader. Der er heller ikke en dråbe vand i sigte i hovedstadsområdet, så Klampenborgs vandingsanlæg ser ud til at skulle på arbejde i ugens løb.
Den foreløbige prognose for de nærmeste dage lyder på masser af sol fra morgen til aften, både tirsdag, onsdag og torsdag. Fredag aften og lørdag formiddag skulle blive mere skyet - dog uden regn - hvorefter solskinsvejret vender tilbage lørdag eftermiddag og fortsætter lige så langt der kan ses ud i fremtiden.
En fantastisk prognose for arrangører, sponsorer og publikum - men naturligvis også noget der får panderynkerne frem hos alle dem der håber på vand i banen til deres heste på søndag. For hvis udsigten holder, falder der ikke en dråbe regn i Klampenborg de næste ni dage. |
|
 Runner Runner/Mark Larsen (tv) og Ecargot/Lennart Hammer på græsset mandag morgen. |
| Runner Runner overstrålede alle ved MorgenGaloppen |
|
Klampenborg 22. juni: For et år siden var det Bent Olsen-trænede Master Kid, der gik et arbejde ud over det sædvanlige mandagen før Derbyet. Og på selve dagen viste han, at det ikke var nogen tilfældighed! Ved dette års MorgenGalop blev minderne bragt tilbage til Master Kid, da Helle Christensen-trænede Runner Runner gik et forrygende arbejde under jockey Mark Larsen.
Runner Runner arbejdede sammen med den ene af Hanne Bechmanns to Derbykandidater, Escargot, og her var der nærmest tale om klasseforskel imellem hestene. Lennart Hammer måtte ride for fuldt for at Escargot kunne følge med Runner Runner, der ikke på noget tidspunkt blev bedt om noget specielt af sin jockey Mark Larsen.
"Det var selvfølgelig lidt af et knæk, for Escargot kunne overhovedet ikke følge med Runner Runner. Men måske kan det dreje sig om en dårlig dag for Escargots vedkommende, og jeg håber han opper sig i dagene frem imod søndag", var jockey Lennart Hammers umiddelbare reaktion, mens Mark Larsen var helt ovre i den anden grøft:
"Lennart og jeg var enige i at gå en rigtig hård gallop, så i det øjeblik vi kom ud af tribunesvinget satte vi tempo på og begge heste fik virkelig lov at strække ud. I opløbet sad jeg med det hele, og Runner Runner gav mig den helt rigtige fornemmelse. Det var som at sidde på Sibelius forud for Derbyet i 2004", lød det fra jockeyen, der i år er på jagt efter sin tredje danske Derbysejr og femte i alt. Lennart Hammer har vundet det norske Derby to gange og det svenske en enkelt gang, men han mangler fortsat den danske udgave i sin samling. |
 Fra venstre: Henrik/Jacob Lokorian, John Balliol/Kim Andersen og Reventon/Jacob Johansen. |
|
Bent Olsen sendte sine tre Derbydeltagere Reventon, Henrik og John Balliol ud på græsset sammen, og staldkammeraterne fulgtes godt ad hele vejen for til sidst at strække godt ud foran publikum. John Balliol så umiddelbart ud til at være den af de tre der gik lettest på biddet, men umiddelbart var der ikke meget forskel på de tre kandidater som har mulighed for at sikre Danmarks championtræner sin anden Derbysejr i træk. |
 Castle Sting/Dina Danekilde strakte ud på græsset sammen med bl.a. El Miracle/Mark Larsen. |
 Inchiline/Isadora Karlsson cantrede forbi publikum. |
|
Både Ole Larsen og Francisco Castro havde taget turen over Øresund med Derbyhestene Castle Sting og Inchiline. Sidstnævnte lavede ikke meget mere end at cantre rundt tribunsvinget, mens Castle Sting fik lov at strække godt ud i et fire hestes lot bestående af Al Calvados, Lucky Life og El Miracle. |
 Fairwind/Nicolaj Stott (th) arbejdede med Fly Society/Pernille Lauritzen. |
|
Også Søren Jensen-trænede Fairwind var i aktion på græsset, hvor hun under Nicolaj Stott gik et godt arbejde sammen med Fly Society, og sidste Derbyhest i aktion var Hanne Bechmanns Sin Cocos, der var rundt tribunesvinget sammen med Consolation-aspiranten Fauve. |
 Sin Cocos/Susie Glennie (th) arbejdede med Fauve/Lennart Hammer. |
 De to Consolation-aspiranter Crownline Four/Jacob Lokorian og Miss Kelly/Jacob Johansen. |
 Master Piece/Nicolaj Stott og Biggie/Louise Kane. |
 Fly Society/Pernille Lauritzen og Fairwind/Nicolaj Stott. |
|
 |
| Husk Trænerforeningens Derbygalop mandag morgen! |
|
Klampenborg 21. juni: Mandag morgen er Klampenborg Trænerforening for første gang vært for den traditionsrige DerbyGalop på Klampenborg Galopbane, hvor flere af deltagerne i COLEXON Energy Dansk Derby går deres sidste arbejde på græsset foran publikum. Græsset er ligeledes åbent for heste med storløbsengagement på Derby Dag.
Både Ole Larsen og Francisco Castro planlægger ligeledes at tage turen over sundet med deres Derbykandidater. "Inchiline skal prøve at løbe rundt tribunesvinget en gang til, idet han ikke kom så godt rundt i det i Derby Trial. Han vil springe af fra 2400 meter starten og galoppere rundt svinget, derefter får han lov at cantre stille og roligt på bagsiden", fortæller Francisco Castro, der ligeledes kommer med ubesejrede Downing Street, som er blandt favoritterne i COLEXON Energy Larch Ærespræmie. "Downing Street har aldrig set Klampenborg før, og det vigtige er at han kommer til at tackle bagsiden. Derfor skal han gå hurtigt på bagsiden og rundt opløbssvinget, mens han kommer til at tage det roligt ned gennem opløbet", fortsætter Castro.
Efter Derbylodtrækningen i år blev flyttet til Skovriderkroen i Klampenborg HesteEjerForening og Klampenborg Galopbanes regi, har Klampenborg Trænerforening nu overtaget arrangementet på 1. Plads, og der vil her blive serveret frisk morgenmad og kaffe til de fremmødte.
Græsset i Klampenborg åbner kl. 7.00, og allerede fra dette tidspunkt forventes de første af Derby Dagens deltagere at gøre deres entré på anlægget. |
|
 |
| Det sagde de ved lodtrækningen! |
|
Francisco Castro, træner af Inchiline, spor 5: "Alt går godt med Inchiline, jeg var tilfreds med hans præstation i Derby Trial, hvor han brød ud rundt tribunesvinget og også bar tre kilo mere end konkurrenterne. Han har endnu ikke vist sit bedste i år, og jeg tror der er en stor chance for at han kommer i en endnu bedre udgave næste søndag".
Helle Christensen, træner af Runner Runner, spor 6: "Vi fik vores drømmespor. Mark Larsen havde på forhånd sagt at enten nummer fire eller seks ville være perfekt, og jeg var selv størst tilhænger af nummer seks. Så det hele gav sig selv da nummer fire allerede var trukket ud. Runner Runner var ikke helt i orden da han startede i Derby Trial, men både min jockey og dyrlæge mente jeg skulle starte ham, fordi han manglede noget rutine. Efter starten havde han nogle problemer, men det er helt overstået nu og han er virkelig i god form. Det havde været endnu bedre hvis Derbyet først lå et par måneder ude i fremtiden, men jeg er tilfreds med ham lige nu".
Carsten Sørensen, ejer af Escargot, spor 8: "Vi kunne ikke have ønsket en bedre forberedelse med Escargot. Sadlen gled i hans seneste start, så her var han lovlig undskyldt, og lige nu er vi glade for at have ham med i Derbyet. Vi starter for at vinde".
Rasmus Olsen, ejer af Henrik, spor 9: "Jeg købte Henrik på Åringsauktionen i 2007, og det er jeg glad for i dag. Han viste i Derby Trial at han står distancen og er i udvikling, så jeg er meget spændt".
Søren Jensen, træner af Fairwind, spor 10: "Jeg har altid haft rigtig store forventninger til Fairwind, men hun skuffede os meget i sæsondebuten og fik derfor en længere pause. Hun vandt på en god måde senest og vi er fortrøstningsfulde".
Carsten Nørgaard, ejer og opdrætter af Fairwind, spor 10: "Vi har selv opdrættet Fairwind, og hendes mor løb i vores farver. Vi har tidligere været tæt på i Derbysammenhæng. Fairwinds far Flyinfact blev tredje og New York blev anden - så vi håber på at Fairwind kan tage det ekstra skridt. Nu skal det være."
Niels Varming Andersen, ejer af Sin Cocos, spor 11: "Sin Cocos er med i Derbyet fordi jeg har fået at vide at hun står hele dagen. I hvert fald 11 timer om dagen, hvilket også er hvorfor jeg har valgt spor 11. Taktikken bliver at hun går til front, derefter falder hun noget tilbage, så tager hun fronten igen og falder noget tilbage. Og til sidst går hun til front igen og vinder" |
 |
|
Lone Hansen, ejer og opdrætter af Fru Heiberg, spor 12: "Fru Heiberg har vundet begge sine starter og vi er stolte af hende. Hun har ikke startet i et stykke tid da hun har haft nogle små problemer som hun er helt kvit nu. Hun har fået sit navn fordi moderens afkom tidligere har været opkaldt efter sangere og sangskrivere, og Fru Heiberg skrev bl.a. sangen Søndag på Amager".
Tine Hansen, assisterende træner for John Balliol, spor 13: "John Balliols store force er hans enorme styrke og fighteregenskaber. Jacob Johansen har valgt Reventon, men han har haft svært ved at skille hestene ad, og i arbejde er der heller ikke meget imellem dem. Jeg er lidt ked af spor 13, idet det er et ulykkestal, men jeg fik besked på at vælge det spor".
Lone Kaj-Nielsen, ejer af Reventon, spor 14: "Det gør ikke noget, at Reventon ikke har vundet i år, for det er jo først næste søndag det for alvor gælder. Men man kan vel ikke være så heldig at vinde Derbyet to år i træk, vel?"
Bent Olsen, træner af Reventon, spor 14: "Der er ingen tvivl om at Reventon står distancen. Bare se på hans afstamning, han er mere stayertrukket end de fleste af hans konkurrenter i Derbyet. Det der kommer til at gøre den største forskel i Derbyet er Reventons store klasse. Derfor vinder han".
"Ole Larsen, træner af Castle Sting, spor 15: "Det går godt med Castle Sting, og de der kender mig ved også, at mine Derbyheste aldrig er klar den 15. april. Det er den sidste søndag i juni der gælder, og såden er det også med Castle Sting. Jeg er meget tilfreds med ham, og underlaget spiller ikke den store rolle, selv om han gik virkelig godt på den bløde bane den 16. maj".
Fred Kristiansen, ejer og opdrætter af Castle Sting, spor 15: "Jeg har haft mange glæder i galopsporten med bl.a. Hangover Square og Castle Stings mor Castle Queen. Men det allerstørste er faktisk det her. At have en hest med i Derbyet man selv har opdrættet. Jeg husker stadigvæk Derbydagen 2001 i Klampenborg. Her vandt Hangover Square Pokalløb (L) og Castle Queen vandt Fawzia Stakes. To storløb på Derby Dag. Nu sigter vi efter en sejr i Derbyet. På næste søndag." |
 |
|
 |
| Startsporene på plads! |
|
Charlottenlund 21. juni: Lørdag aften var der i forbindelse med Klampenborg HesteEjerForenings Derby Galla lodtrækning om startsporene til COLEXON Energy Dansk Derby 2009. Årets lodtrækker var Colexon Energy AGs CFO Henrik Christiansen, og han gav det perfekte udgangspunkt for Birgitte Nielsen-trænede Fru Heiberg, der blev sat i spor 12.
Efterhånden som Derbydeltagerne kom på plads på tavlen, blev stemningen mere og mere ængstelig i Bent Olsen-lejren, der fortsat ikke havde fået placeret en eneste af staldens tre deltagere da over halvdelen af Derbyfeltet havde fået startspor.
Forløsningen kom endelig med Henrik, som ejer Rasmus Olsen med sikker hånd kunne sætte til rette i spor 9. Da Der blot var tre spor tilbage at vælge imellem - 13, 14 og 15 - kunne Tine Hansen sætte John Balliol i boks 13, mens sidste års Derbyvindende ejer Lone Kaj-Nielsen måtte tage til takke med spor 14 til Reventon.
Allersidste navn på scenen var Castle Sting, og der var ikke andet end det yderste spor 15 at få for træner Ole Larsen og ejer/opdrætter Fred Kristiansen.
Her kan du kan se resultatet af startsporslodtrækningen! |
|
| 11 løb med forrygende felter på COLEXON Energy Derby Dag |
|
Charlottenlund 20. juni: Der venter publikum en helt forrygende COLEXON Energy Derby Dag søndag den 28. juni. Mens meteologerne endnu ikke kan blive helt enige om vejret, kan sportens entusiaster til gengæld let blive enige om, at Derbydagens 11 løb store program med spilleprodukter som V4, V5, Lunch Dubbel og SöndagsTrio/Komb absolut er helt i top.
FrCOLEXON Energy Dag Dag indledes kl. 13.00 med V4-spillet som rummer hoppernes storløb "Silca Legend Fawzia Stakes", "Bendt Wikke Marketing Ærespræmie", "COLEXON Energy Larch Ærespræmie" og endelig "KPMG Ærespræmie - SøndagsTrio".
Herefter starter dagens V5-spil med 2-årsløbet "Petré Toddlers Trophy", "Seeland 108. Pokalløb (L)", COLEXON Energy Derby Consolation", dagens absolutte hovedbegivenhed "COLEXON Energy Dansk Derby" og til slut "Tattersalls Grand Cup". Løbsdagen afsluttes med henholdsvis "COLEXON Energy Derby Sprinten" og "First Marine Ærespræmie".
COLEXON Energy Derby Dag rummer i alt 130 startende heste i 11 løb, hvilket giver et snit på 11,8 heste per løb. Sverige spiller med hele dagen i alle spilleformer, mens det endnu ikke er afgjort om Norge ligeledes får fuldt tilspil. Under alle omstændigheder er der lagt op til en Derby Dag med gigantpuljer og medrivende sport. |
|
| Derbyfeltet er klar - fuldt hus som forventet! |
|
Helt som forventet blev der fuldt hus i COLEXON Energy Dansk Derby 2009, da der fredag morgen blev starterklæret til løbet. Der trækkes lod om startsporene i Derbyet ved Klampenborg HesteEjerForenings Derby Galla lørdag aften på Skovriderkroen. Feltet ser således ud:
| Navn |
Træner |
Jockey |
|
| REVENTON (DEN) |
Bent Olsen |
Jacob Johansen |
| PICNIC (DEN) |
Patrick Wahl |
Manuel Santos |
| MADDOX (SWE) |
Tommy Gustafsson |
Martin Rodriguez |
| THE ONE AND ONLY (DEN) |
Arnfinn Lund |
Fernando Diaz |
| CASTLE STING (SWE) |
Ole Larsen |
Dina Danekilde |
| BELUGA (SWE) |
Wido Neuroth |
Jan-Erik Neuroth |
| RUNNER RUNNER (DEN) |
Helle Christensen |
Mark Larsen |
| ESCARGOT (DEN) |
Hanne Bechmann |
Lennart Hammer |
| JOHN BALLIOL (SWE) |
Bent Olsen |
Kim Andersen |
| SIN COCOS (DEN) |
Hanne Bechmann |
Cathrine Weilby |
| INCHILINE (SWE) |
Francisco Castro |
Manuel Martinez |
| FAIRWIND (DEN) |
Søren Jensen |
William Buick |
| MIRONA (SWE) |
Fredrik Reuterskiöld |
Rafael Schistl |
| HENRIK (DEN) |
Bent Olsen |
Alan Munro |
| FRU HEIBERG (DEN) |
Birgitte Nielsen |
Espen Ski | Se startlisten til hele Derby Dagen - klik her! |
|
 |
| Mere og mere taler for Beluga... |
|
Stockholm 16. juni: Selv om Beluga slet ikke var i aktion tirsdag aften, må hestens nye ejerkreds i Stall Trick Or Treat have følt det som lidt af en sejr, da Wido Neuroth-trænede La Zona strøg helt til tops i det klassiske Dianalöpning på Täby. Det var nemlig blot La Zonas anden karrierestart, og i debuten havde hun med det mindst mulige slået netop Beluga hjemme på Øvrevoll.
Dianalöpning blev således et rent drømmeresultat for den varme danske Derbykandidat, og at tredjehesten fra det selv samme maidenløb hvor La Zona slog Beluga - Yvonne Durant-trænede Il Capo - samtidig blev en meget flot tredje i Norsk 2000 Guineas i søndags, ser formen ud til at være helt exceptionel.
På trods af mange ihærdige forsøg skal vi faktisk præcis 10 år tilbage i tiden for at finde Wido Neuroths seneste danske Derbyvinder. Det var nemlig da Valley Chapel i 1999 besejrede Dano-Mast, og chancen for en gentagelse har næppe heller været større end den viser sig at være i år. Der er nemlig uanede muligheder i Beluga, som efter andenpladsen i debuten til La Zona knuste al modstand i et maidenløb på Øvrevoll og fik 82 i handicap for præstationen. Et tal der ikke lader til at være et eneste kilo for højt, og nu ser det for alvor ud til at Ballingarry-sønnen får lov at bære den tunge favoritværdighed i COLEXON Energy Dansk Derby søndag den 28. juni. |
|
| Beluga kan give fjerde Derbysejr til Stall Trick Or Treat |
|
Oslo 16. juni: Da Beluga den fjerde juni skød sig ind i Derbybilledet med sin overlegne 8½ længdes sejr på Øvrevoll, var det i træner Wido Neuroths farver. Men når Ballingarry-sønnen næste søndag cantrer til start i COLEXON Energy Dansk Derby bliver det for den nye ejerkreds i Stall Trick Or Treat.
"Stall Trick Or Treat har købt Beluga af Wido Neuroth, og jeg kan både bekræfte at hesten fortsætter i træning hos Wido Neuroth, at han matches mod en start i COLEXON Energy Dansk Derby, samt at det bliver lærling Jan-Erik Neuroth der rider ham i løbet", fortæller Stall Trick Or Treats repræsentant, norske Morten Myhre til galopsport.dk.
Skulle Beluga gå hen og vinde COLEXON Energy Dansk Derby næste søndag på Klampenborg, vil det være fjerde gang Morten Myhre og Stall Trick Or Treat står på førstepladsen i Vindercirkelen efter et skandinavisk Derby. I 1990 vandt stalden Svenskt Derby med Trivial Pursuit - i øvrigt trænet af Wido Neuroth. I 2003 var det Cathrine Erichsen-trænede Lights Out der kunne stryge til tops i den norske udgave, og i 2005 fik Morten Myhre sin første danske Derbysejr med Mission Possible - ligeledes trænet af Cathrine Erichsen.
Stall Trick Or Treat har udover Beluga også et andet dansk Derbyhåb i Niels Petersen-trænede Aeroline, der lige nu står et stykke under de bedste, men hesten har fortsat chance for at komme med på et af de yderste mandater. "Jeg satser og håber på at have to heste med i COLEXON Energy Dansk Derby. Aeroline forbedrer sig hele tiden og han er meget bedre end det han hidtil har vist. Jeg tror meget på ham, og håber at der bliver plads til ham i Derbyfeltet", slutter Morten Myhre. |
|
| Sidste chance for tilmelding til Derby Galla |
|
Charlottenlund 15. juni: Tirsdag er sidste chance for tilmelding til Klampenborg HesteEjerForenings Derby Galla på Skovriderkroen i Charlottenlund. Derby Gallaen byder foruden en tre retters menu og live orkester også på lodtrækningen om Derbyhestenes startspor, og der vil under aftenen være flere indslag med Derbykandidaterne samt tilbageblik på Derbyårgangens største begivenheder.
Deltagelse i Klampenborg HesteEjerForenings Derby Galla koster blot 375 DKK, og tilmelding sker til enten Niels Varming på tlf. +45 26 28 01 48, Henrik Keller på tlf. +45 20 29 68 98. Du kan ligeledes sende en mail med din tilmelding til info@racing-club.dk - men husk, at det senest skal ske tirsdag den 16. juni.
Derby Gallaen i forbindelse med COLEXON Energy Dansk Derby finder sted lørdag den 20. juni fra kl. 17.30 - Læs mere om arrangementet her! |
|
|
Derby Barometeret opdateret - Fairwind fik 74, Miss Kelly 70 |
|
Charlottenlund 15. juni: Handicapper Pam Cordrey kvitterede på lørdagens præstationer i Klampenborg ved at give Fairwind 74 i handicap - et tal, der ikke direkte giver Derbyadgang, men som alligevel bør være nok til en plads i startfeltet. Den overlegne maidenvinder Miss Kelly fik 70 og vil blive et ret interessant kort i Consolationsammenhæng.
Med Fairwinds stigning fra 70 til 74 i handicap er der for alvor blevet trængsel i kampen om en plads i COLEXON Energy Dansk Derby. Det betyder nemlig, at der lige nu er fire heste med rankingtallet 17: Working Class Hero, Picnic, Tinkerbell og Fairwind.
Over disse står 12 heste, så i teorien bliver der kun plads til tre af de fire ovennævnte. Hvor mange af de 12 heste over stregen der vælger at starte i COLEXON Energy Larch Ærespræmie er endnu uvist, men hårdest ser det lige nu ud for dem der ligger lige under stregen med de fire "boblere".
Således er hverken Escargot, Castle Sting eller Una Hora på nogen måde garanteret deltagelse, mens det ser endnu sværere ud for Runner Runner, Aeroline, Maddox, Fru Heiberg, Picture Perfect og Sin Cocos.
Se det opdaterede Derby Barometer her! |
|
 |
|
Fairwind sikrede sig Derbybilletten |
|
Klampenborg 13. juni: I 11. time lykkedes det Stald Seeland at sikre sig en hest i startfeltet til COLEXON Energy Dansk Derby, da den Søren Jensen-trænede hoppe Fairwind lørdag eftermiddag vandt Red Marteeney Løb over 1500 meter på Klampenborg. Det var blot Fairwinds tredje karrierestart og hendes anden sejr. Under Lennart Hammer vandt Flyinfact-datteren sikkert før Polly's Choice og Plotting, mens de tre forhåndsfavoritter Risky Lady, Crafty Cleaner og Sharav alle var helt ude af billedet.
Før det endelig kan dokumenteres, at Fairwind får en plads blandt de 15 deltagere i COLEXON Energy Dansk Derby, skal handicapper Pam Cordrey vurdere løbspræstationen, men med tanke på at Fairwind her slog en række heste med virkelig god form, bør der ikke være nogen tvivl om at hun tager et pænt hop op ad ranglisten fra sit nuværende handicap på 70.
Fairwind startede blot en enkelt gang som 2-årig, hvor hun vandt ganske overlegent, men hun skuffede fælt i sin sæsondebut den 25. april som syvende bag Escargot og Working Class Hero. Herefter måtte Fairwind stå over både Mowerinaløb og Derby Trial Stakes, men timingen viste sig alligevel at være perfekt fra Søren Jensens side, og Fairwind har nu løbet sig nu ind i mængden af outsidere til COLEXON Energy Dansk Derby om blot 15 dage.
Miss Kelly og Cut Classic - dobbeltsejr til Olsen Championtræner Bent Olsen er allerede nu sikker på at have tre deltagere til start i COLEXON Energy Dansk Derby i form af Reventon, Henrik og John Balliol. Lørdag eftermiddag fik Olsen en dobbeltsejr med Miss Kelly og Cut Classic, der fortsat begge står med engagement i Derbyet.
Miss Kelly besejrede staldkammeraten Cut Classic i Kendwa 3-års Maidenløb over 2200 meter, og begge heste viste sig helt sikre på distancen. Spørgsmålet er dog, om præstationen for Miss Kellys vedkommende var god nok til at hun kan blive løftet de ca. 11 kilo i handicappet der kræves for at hun kan blive startaktuel - men under alle omstændigheder ser Bent Olsen ud til at have et par fine kort på hænderne til COLEXON Energy Derby Consolation. |
|
| Derby Barometeret - nu med ranking! |
|
Charlottenlund 12. juni: Galopsport.dk's Derby Barometer er nu opdateret med hestenes ranking-tal, hvilket vil sige det "chancetal" Derbykandidaterne vil få i Derbyet. Man regner hestenes ranking ud ved at trække hestens vægt fra det aktuelle handicaptal, og jo højere dette tal er, jo bedre chance har hesten på papiret også i selve løbet. Men endnu vigtigere i denne fase er det, at det netop er hestens ranking-tal der afgør om den kommer med i COLEXON Energy Dansk Derby 2009.
I Danmark er det sådan, at alle hopper automatisk har "to kilos fordel" i forhold til hingstene og vallakkerne. Det gælder både rent vægtmæssigt i løbet, hvor herrerne løber med 59 kilo og damerne med 57 kilo. Det betyder således også, at hopper med et handicaptal på fx. 72 vil have et højere rankingtal end hingste på 73, fordi 72 minus 57 giver en højere sum end 73 minus 59.
Derby Barometeret tager lige nu højde for, om kandidaterne er hingste eller hopper, og dermed er der sket lidt ændringer siden den seneste opdatering tidligere på fredagen. Samtidig har vi sat en streg under den sidste hest der lige nu er sikker på Derbydeltagelse. Dette er hoppen Tinkerbell, der selv om hun står et kilo lavere i handicappet end både Escargot og Castle Sting alligevel er bedre inde grundet sin hoppelettelse.
Se hvordan det opdaterede Derby Barometer ser ud inden Klampenborgs løbsdag lørdag den 13. juni - klik her! |
|
| Maddox tæt på en plads i Derbyfeltet efter Täby-sejr |
|
Stockholm 12. juni: Torsdagens sejr i Krafft Treårselit på Täby var måske lige præcis nok til at sikre Tommy Gustafsson-trænede Maddox en plads i feltet til COLEXON Energy Dansk Derby. Maddox fik nemlig fire kilo af handicapper Pam Cordrey, hvilket bringer ham op på siden af navne som bl.a. Aeroline, Runner Runner og Fru Heiberg. Det kan meget vel præcis være disse heste der skal kæmpe om de sidste pladser i Derbyfeltet, og dermed stiger spænding yderligere - men der kan naturligvis nå at ske meget mere med løb i både Klampenborg, Oslo, Stockholm og Malmö inden der starterklæres endegyldigt til COLEXON Energy Dansk Derby fredag den 19. juni. Se det opdaterede Derby Barometer her! |
|
 |
| To Derbykandidater duellerede om sejren på Täby |
|
Stockholm 11. juni: I torsdagens første løb på Täby, Krafft Treårselit over Derbydistancen 2400 meter, blev det de to Derbyaspiranter Maddox og Fun Dancer der fik lov at gøre op om sejren, og den tilfaldt i sidste ende Tommy Gustafsson-trænede Maddox, der med Martin Rodriguez på ryggen vandt med en halv længde foran sin konkurrent.
Maddox stod inden løbet med et formtal på 70, mens Fun Dancer stod 72, og begge heste startede her for første gang over 2400 meter, hvilket var klart godkendt for begge hestes vedkommende. Erna Van Doorn-trænede Fun Dancer var klar favorit i totalisatoren, men det blev altså Maddox der viste sig som den stærkeste, og nu ventes der med garanti spændingsfuldt på hvad handicapper Pam Cordrey vurderer Most Welcome-sønnens præstation til. Er det nok til at komme med i COLEXON Energy Dansk Derby? Det får vi svaret på inden længe. |
|
| Working Class Hero sænket et kilo efter tredjeplads i Lyches Minneløp |
|
Oslo 8. juni: Rune Haugen-trænede Working Class Hero fik ikke den ventede sejr forud for COLEXON Energy Dansk Derby, idet han torsdag aften måtte nøjes med tredjepladsen Lyches Minneløp over 2000 meter på Øvrevoll. Sejren gik i stedet til outsideren Fighting Spirit med Handsome Broker på andenpladsen. Nederlaget kostede et kilo i handicappet til Working Class Hero, der dog fortsat er sikker på Derby-deltagelse.
Lige bag Working Class Hero fulgte Elektron, Ziwy Skate og Mountan som ligeledes opretholder engagement i Derbyet, mens den sidste kandidat, Cool Match, sluttede på sidstepladsen og næppe kommer til Klampenborg den sidste søndag i juni.
Se det opdaterede Derby Barometer her! |
|
| Derby Barometeret opdateret - hvem er med lige nu? |
|
Charlottenlund 8. juni: Efter den heftige aktivitet på de skandinaviske baner mellem torsdag og søndag, er der sket en hel del på Galopsport.dk's Derby Barometer. Der er ikke rørt ved Inchiline og Reventons delte placering i toppen, men der er meget tæt kamp om de nærmeste pladser, og lige nu er det i høj grad et helt åbent spørgsmål om hvem der sikrer sig pladserne i den 100. udgave af COLEXON Energy Dansk Derby. Se det opdaterede Derby Barometer her! |
|
 |
| Working Class Hero pudser Derbyformen af på Øvrevoll |
|
Oslo 8. juni: Rune Haugen-trænede Working Class Hero må siges at være en af de rigtig alvorlige Derbyjokere, og mandag aften pudser han formen af i Brukseier Eyvind Lyches Minneløp over 2000 meter græs på Øvrevoll. Lyches Minneløp er ofte blevet brugt som opvarmning til Dansk Derby af norske trænere, og faktisk står fem af aftenens deltagere fortsat med Derbydrømmen i behold.
Deceptor-sønnen Working Class Hero var dobbelt storløbsvinder i sit hjemland i fjor, hvor det blev til to sejre og to andenpladser i fire starter. I år sæsondebuterede Working Class Hero med en andenplads på Klampenborg bag Esargot som han gav et kilo, og senest svarede han for endnu en rigtig god præstation som anden bag den endnu ubesejrede superhest Handsome Hawk.
Working Class Hero står bedst til på tallet i Lyches Minneløp, og hans formodet værste konkurrenter ser ud til at blive Niels Petersen-trænede Handsome Broker og Wido Neuroths-trænede Sheika.
Blandt de fire øvrige heste med fortsat engagement i COLEXON Energy Dansk Derby den 28. juni findes Cathrine Erichsen-trænede Cool Match, der blot har en enkelt start bag sig. Samme stald har også Elektron til start. Elektron har startet to gange på Klampenborg i år, først med en tredjeplads bag Runner Runner og senest sluttede han på ottendepladsen i Capinordic Bank Classic Trial bag Aeroline. Cathrine Erichsen har også en tredje Derbykandidat til start, nemlig Mountan, mens Are Hyldmo sætter sin lid til at Ziwy Skate kan forbedre sig de fornødne kilo fra sit nuværende handicap på 67.
Lyches Minneløp på Øvrevoll rides mandag aften kl. ca. 20.25 og har gode 75.000 norske kroner til vinderen. |
|
| Mange Derbyaspiranter var i kamp i den forlængede weekend |
|
Charlottenlund 7. juni: Juni måned er travl; især for de heste der akkurat skal nå at få indløst billetten til COLEXON Energy Dansk Derby. Torsdag var der løb på både Jägersro og Øvrevoll, fredag var der løb i Klampenborg, lørdag var turen kommet til Jydsk Væddeløbsbane i Århus, og søndag rundede Göteborg weekenden af.
Der var danske Derbyaspiranter til start på samtlige fire løbsdage, og der er uden tvivl vendt godt op og ned på billedet af hvem der lige nu er med og ikke med. Vi har endnu ikke fået de sidste opdaterede tal fra handicapper Pam Cordrey, der virkelig har mange hestes Derbyskæbne i sine hænder i disse dage, men vi har jo allerede her på siden berettet om Beluga der efter sin overlegne maidensejr på Øvrevoll pludselig skød sig fra en anonym position frem blandt favoritterne til Derbyet med et tal på 82.
Lørdag løb Henrik sig definitivt ind i Derbyfeltet med sin sejr i Varming Catering & Support Derby Trial Stakes. Henrik fik et tal på 77 for denne præstation, og også tredjehesten Castle Sting ser nu ud til at have indløst billetten med et tal på 75.
Formtallene fra Århus er endnu ikke udkommet, men her var der dog heller ingen Derbyaspiranter der vandt. Det var der til gengæld søndag eftermiddag i Göteborg, hvor Mr Sabatini fik aflagt maidentitlen over 1400 meter græs. Mr Sabatini har dog en en rigtig sprinterafstamning, og vil på trods af træner Hans-Inge Larsens eminente staldform nok ikke blive forsøgt over 2400 meter den sidste søndag i juni. Men et emne til COLEXON Energy Larch Ærespræmie kan han bestemt være.
Vi vender naturligvis tilbage med det opdaterede Derby Barometer, så snart handicapper Pam Cordrey har lagt sidste hånd på weekendens begivenheder. |
|
 |
| Henrik aflagde maidentitlen i Varming Catering & Support Derby Trial Stakes |
|
Klampenborg 5. juni: Efter fire andenpladser i seks starter lykkedes det endelig for Bent Olsen-trænede Henrik at vinde karrierens første sejr, og det var en velvalgt en af slagsen. Enrique-sønnen strøg fredag eftermiddag til tops i Varming Catering & Support Derby Trial Stakes over 2200 meter på Klampenborg, hvor han besejrede forhåndsfavoritten Inchiline med en sikker længde.
Henrik var godt med fra start og lå lige bag førende Inchiline på vej rundt tribunesvinget. Her brød Inchiline noget ud i banen og mistede et par længder, hvorefter Jacob Johansen hurtigt kunne overtage kommandoen på ryggen af Henrik, og føringen holdt hele vejen til målstregen. Ned gennem opløbsstrækningen gjorde Manuel Martinez hvad han kunne for at fange Jacob Johansen, men Henrik beholdt hele tiden overtaget og fik dermed taget karrierens første sejr.
Moderlivsimporten, der ejes af Bent og Rasmus Olsen, startede fire gange som 2-årig med tre andenpladser og en enkelt tredjeplads, og i år blev det i første omgang til en andenplads bag Nice Effort og senest en fjerdeplads i Capinordic Bank Classic Trial bag Aeroline, Runner Runner og Daychan. Denne gang var Henrik dog et hak bedre og fik endegyldigt kvalificeret sig til COLEXON Energy Dansk Derby den 28. juni.
Henrik løb godt nok med hele tre kilo mindre på ryggen end Inchiline og drog fordel af konkurrentens dårlige første sving, men præstationen var bestemt en Derbydeltager værdig, og nu bliver det højst interessant at se hvor meget yderligere forbedring der er at finde i Henrik de sidste tre uger frem imod Derbyet.
Jockey Jacob Johansen kan måske også komme i lidt af et dilemma, når han skal vælge sit Derbyridt, for Bent Olsen står med tre sikre Derbykandidater i Reventon, John Balliol og Henrik. Reventon og John Balliol er på papiret stadigvæk noget bedre end Henrik, men i modsætning til staldkammeraterne har Henrik på forhånd bevist at han står den krævende distance.
Henrik og Inchiline havde et par længder til tredjehesten Castle Sting, der nu også ser ud til at være klar til en start i Derbyet, mens de sidste penge gik til Mirona og Runner Runner, der måske kan være en smule mere tvivlsomme. |
 |
 |
|
 |
| Beluga fra 0 til 82 efter overlegen sejr på Øvrevoll |
|
Oslo 4. juni: Selv hvis man står uden handicap i begyndelsen af juni måned, skal man ikke give op, for det kan hurtigt blive til en plads blandt de allerbedste! Torsdag aften startede Wido Neuroth således Ballingarry-sønnen Beluga for kun anden gang i karrieren, og efter en knusende overlegen 8½ længdes sejr under Jan-Erik Neuroth er Beluga nu med et slag klar til COLEXON Energy Dansk Derby - og endda med et af løbets højeste formtal: 82.
Wido Neuroth ejer selv Beluga, og udtalte i det efterfølgende sejrsinterview på Øvrevoll, at hesten er til salg og det således fortsat er muligt at erhverve sig en Derbyhest. "Jeg tror han kan matche de allerbedste skandinaviskefødte heste", sagde Neuroth efter Belugas sejr over 2000 meter græs.
Beluga er efter Sadler's Wells-sønnen Ballingarry og ud af Vettori-hoppen Sayonara, der selv var vinder af det klassiske Dianalöpning på Täby tilbage i 2002. Udover Beluga er Sayonara bl.a. også mor til gode Calvados, som i fjor vandt Derby Consolation på Klampenborg og siden også vandt Svenskt Derby Consolation og var anden i Svenskt St. Leger. |
|
| Derby Galla på Skovriderkroen - oplev lodtrækningen om hestenes startspor |
|
Har du lyst til for alvor at opleve Derbyfeberen stige, høre hvad der virkelig rører sig rundt omkring i Derbykandidaternes lejre og ikke mindst overvære den traditionsrige lodtrækning om Derbyhestenes startspor?
Klampenborg HesteEjerForening arrangerer sammen med Klampenborg Galopbane i år en stor Derby Galla i Skovriderkroens idylliske lokaler med udsigt over Øresund.
Gallafesten afholdes lørdag den 20. juni fra kl. 17.30 og inkluderer tre retters menu med vine, indslag med Derbyhestenes trænere og ejere, lodtrækning om startsporene i Derbyet og efterfølgende dans til live orkester.
Hele arrangementet koster blot 375 DKK, og tilmelding sker gennem Klampenborg HesteEjerForening. Antallet af pladser til festen er begrænset, så tilmeld dig allerede nu, og senest tirsdag den 16. juni hos:
Henrik Keller: +45 20 29 68 28 Niels Varming: +45 26 28 01 48 Eller via mail: info@racing-club.dk
OBS - de tidligere år er lodtrækningen om Derbyhestenes startspor foregået i forlængelse af DerbyGaloppen på Klampenborg Galopbane mandagen før Derbyet - men i år er selve lodtrækningsdelen flyttet til Klampenborg HesteEjerForenings Derby Galla. |
 |
|
| COLEXON Energy AG sponsor for Dansk Derby 2009 |
|
Den tyske solcellevirksomhed Colexon Energy AG bliver sponsor for Dansk Derby 2009 og tre af Derbydagens øvrige væddeløb. Det skriver COLEXON Energy AG og Klampenborg Galopbane i en fælles pressemeddelelse torsdag den 4. juni.
"Vi er beærede over at kunne velkomme COLEXON Energy AG som vores hovedsponsor på Derby Dag. Det er årets højest profilerede løbsdag, og når en progressiv tysk virksomhed som COLEXON viser så stor en interesse for Dansk Derby, giver det os alle en følelse af international atmosfære. Og det er præcis den vej Klampenborg Galopbane ønsker at gå", siger Klampenborgs administrerende direktør Tom Christensen, og han bakkes op af COLEXON Energy AGs tyske CEO Thorsten Preugschas:
"Det er en stor glæde for COLEXON Energy AG at støtte Dansk Derby på Klampenborg Galopbane og få mulighed for at tage del i en så traditionel og højt værdsat kulturhistorisk begivenhed. Hestevæddeløb og vedvarende energi passer glimrende til hinanden, idet begge dele respekterer naturen".
COLEXON Energy AG, der er optaget i Prime Standard segmentet på Frankfurt Stock Exchange, fokuserer på solenergi og selskabet både designer og installerer nøglefærdige fotovoltaiske anlæg til både institutionelle og private investorer, både i og uden for Tyskland.
Foruden Dansk Derby sponserer COLEXON Energy AG også de to øvrige opgør i Derby-serien, Larch Ærespræmie og Derby Consolation, samt Derby Sprinten. De fire løb har en samlet værdi på 1.150.000 DKK og rides søndag den 28. juni på Klampenborg Galopbane.
Se hele pressemeddelelsen fra COLEXON Energy AG og Klampenborg Galopbane (på engelsk) her! |
|
| Inchiline rundt svinget i den sidste Derbytest |
 |
|
Klampenborg kan fredag fejre den danske nationaldag med at byde velkommen til et syv løbs stort program, hvor Varming Catering & Support Derby Trial Stakes over 2200 meter bliver den sportslige perle. For en stor del af hestene gælder det først og fremmest kvalifikation til Dansk Derby den 28. juni - men for 2000 Guineas-vinderen Inchiline er det rejsen rundt tribunesvinget der bliver det vigtigste.
Francsico Castro-trænede Inchiline har gjort størstedelen af sine 11 karrierestarter på Klampenborg, og han kender efterhånden både bagsiden, opløbssvinget og den lige strækning indgående. Men Inchiline har aldrig før været rundt det skarpe tribunesving, og Castro tager ingen chancer i bestræbelserne på at vinde sit første Derby nogensinde.
Songline-sønnen, der allerede via sine præstationer i fjor kvalificerede sig til en start i Dansk Derby, kommer derfor mest af alt ud for at lære svinget at kende. Inchiline bærer tilmed topvægten 61 kilo i løbet, hvilket betyder at han skal give mellem to og fire kilo til samtlige konkurrenter i løbet.
De tre måske værste konkurrenter - Aeroline, Castle Sting og Runner Runner løber således blot med 58 kilo på ryggen, så hvis det lykkes Inchiline at besejre disse modstandere under fredagens vægtbetingelser bliver det virkelig svært at se formen blive vendt rundt søndag den 28. juni.
Helle Christensen har i Runner Runner den bedste hest hun har trænet siden dagene med Apple Green og Runner Runners egen mor Afrodite, og Academy Award-sønnen er så godt som sikret en plads i Derbyfeltet allerede efter sine to seneste præstationer, hvor han først besejrede Yodl og senest var kort slået til andenpladsen i Capinordic Bank Classic Trial af en anden af dagens konkurrenter, Aeroline, som Runner Runner endda gav et kilo.
Netop Aeroline er en type der vil forbedre sig fra start til start, og hans stærke afslutning vil også bringe ham rigtig langt denne gang.
Derby-Larsen…. Ole Larsen har ikke fået tilnavnet ”Derby-Larsen” foræret, men det er efterhånden ved at være en rum tid siden han vandt den seneste af sine i alt 11 Derbysejre. Larsen var tæt på for 12 år siden da Famous Grouse sluttede anden bag Parthe i Dansk Derby, men i år kan der måske være tale om Derby-Larsens forløsning i form af Slickly-sønnen Castle Sting, der er søn af hoppen Castle Queen som både var vinder af Vinterfavoritternes Ærespræmie og Fawzia Stakes.
Castle Sting har blot en enkelt start bag sig i år, hvor han viste klar forbedring fra 2-årssæsonen ved at vinde overlegent foran Scat. Castle Sting står fortsat lige på vippen til at få plads i Derbyfeltet, så der kræves en rigtig god præstation af ham i dag hvis drømmen skal leve videre!
Hvor god er Mowerina-formen? Fredrik Reuterskiöld-trænede Mirona sluttede på femtepladsen i Capinordic Mowerinaløb, og her skal hun ud og vise hvor god formen fra hoppernes første klassiker er. Mirona ligner en type der vil sætte stor pris på længere distance, og eneste minus i dag er i princippet at hun skal give vægt til alle andre i feltet end Inchiline.
Flere outsidere… Øvrige heste der virkelig ligger på lur og spejder efter en plads i Derbyfeltet er Henrik, der i fjor var anden i Basnæsløb bag Escargot, men foran Castle Sting. Derudover findes Mocabejho, Red Cadet, Bistagno, Dirtybird og Catson, der alle har vist potentiale i tidligere starter og måske indeholder nok forbedring til at servere overraskelsen.
Dirtybird nåede ikke til start i Mowerinaløb, selv om det hele vinteren igennem var tiltænkt som hendes første store opgave. Dirtybird blev ramt af sygdom efter sin sæsondebut, og skal hun kvalificere sig til Derbyet bliver det i absolut sidste øjeblik. Det samme gælder for feltets eneste sæsondebutant, Catson, der i sin eneste start i fjor var slået med en halv længde af staldveninden Valley’s Pride.
Catson får her sæsondebut i velvoksent selskab, og han skal virkelig levere varen såfremt han i et enkelt hug skal indkassere billetten til Dansk Derby. |
| |
|