![]() |
|
|
|
|
| De første klassikere afgøres... |
|
|
|
På søndag afvikles årets to første klassikere i Skandinavien - Dansk 2000 Guineas og Mowerinaløb. Begge løb rides over distancen 1600 meter, og mens der i Dansk 2000 Guineas er 250.000 i samlet præmiesum, skal der uddeles 200.000 i hoppernes opgør.
Dansk 2000 Guineas Arlberg er storfavorit Wido Neuroth har aldrig før vundet Dansk 2000 Guineas, men i år er hans chancer større end nogensinde i form af tyskfødte Arlberg, der i sit livs fem første starter aldrig har mødt en hest der har kunne følge med ham. Sidste år blev det til overlegne sejre i både The Heatherwold Cup og Norsk Kriterium på Øvrevoll, inden han afsluttede sæsonen med endnu en uovertruffen sejr i Vinterfavoriternas Pris på Täby foran Donn Eagle og Lights Out.
Arlberg har overvintret på Wido Neuroths træningscenter i franske Chantilly og får nu sin sæsondebut i Dansk 2000 Guineas. Selv om Arlberg mangler et løb i kroppen og har bagdel af ikke at kende Klampenborgs bakker, bør hans store klasse bære ham frem til sejr under den faste makker Fredrik Johansson, der sidste år udtalte at han aldrig har siddet på en mere lovende hest. Svenske udfordrere
Mapoloni bliver bedre og bedre som tiden går, og efter en kneben andenplads bag Metroline på Klampenborg i fjor gik Mapoloni til Stockholm og sejrede overlegent med mere end otte længder. Sæsondebuten gik også efter planen, da Mapoloni sejrede sikkert foran Day Tripper på Jägersro, og med dette løb i kroppen har Mapoloni sikkert fået den fornødne fart til at være trio-aktuel.
Blandt udfordrerne finder vi i første række Bent Olsens Danish Shopping og Helle Christensens Danish Danz, der sluttede som henholdsvis første og anden i 1000 Guineas Trial. Mens Danish Danz via sin sejr i Vinterfavoritternes Ærespræmie i fjor hele tiden har været blandt favoritterne til Mowerinaløb, var det først for 14 dage siden Danish Shopping for alvor kom ind i varmen efter en forrygende afslutning fra sidstepladsen.
Danish Shoppings chancer forøges dertil af at hun har den franske superstjerne Christophe Soumillon i bøjlerne. Christophe Soumillon er til daglig førstejockey for André Fabre og HH Aga Khan i Frankrig og rider den ene storløbsvinder efter den anden på højeste internationale plan.
Blandt de øvrige deltagere som vi har set imponere i år findes Karl Peter Andersen-trænede Halfsong, der i sin sæsondebut pulveriserede feltet efter føring fra start til mål på Jägersro. I samme løb var Wido Neuroths New Business favorit, men hoppen missede starten og kunne trods en glimrende afslutning ikke stille noget op over for Halfsong. Begge heste har forbedret sig siden denne start og må stå med gode outsiderchancer.
Dansk 2000 Guineas afvikles som dagens 4. løb klokken ca. 14.21, mens Mowerinaløb rides som dagens 6. løb omkring klokken 15.17. |