Senest opdateret:
29. maj 2002 kl. 13:46

Nyheder Artikler Resultater Referater Debat Guide Mailinglist Sæsonplan Foreninger Links



Verdens nye superhest, eller...?



- Af Filip Zwicky


For lidt mere end et halvt år siden kom bogen 'Seabiscuit: An American Legend' på USA's bestseller liste, og dette fik mig til at tænke på en af verdens mest betydningsfulde galopheste - i USA, i alt fald.
Seabiscuit, født i 1933, var så spændende og karismatisk at han fangede interessen hos mennesker der ellers ikke havde nogen som helst form for relationer til sporten.

'Hans optræden smadrede alle tilskuer-rekorder på samtlige store galopbaner; 75.000 mennesker overværede hans sidste løb", skrev forfatter Laura Hillenbrand. Samtidig mødte ca. 40.000 mennesker op for bare at overvære hans træningsarbejder.

Som væddeløbssportens popularitet har dalet de seneste årtier, har de tilbageblivende fans håbet på at få en hest som kunne henrykke på samme måde som Seabiscuit gjorde det, at verden ville få en hest med samme indflydelse som Tiger Woods har i golfens verden.
Så hver eneste gang en hest viser exceptionelt potentiale, drømmer folk at han eller hun bliver den næste Store Fuldblod, den næste Triple Crown-vinder, en hest så ekstraordinær at han har en magisk, transformerende effekt på dens sport.

Dette er en grusom tung byrde at lægge på en uerfaren 2-åring, hvis største opgave hidtil havde været at vinde et løb med i alt tre heste på en onsdag eftermiddag på Del Mar Racetrack i det sydlige Californien. Alligevel lagde jeg mærke til den, begyndte at efterforske dens historie, og hørte over internettet også med, da den på Belmont Park for få dage siden henrykkede med en fremragende sejr i Champagne Stakes (Gr.1).

Sejren i Champagne Stakes var ikke første gang denne 2-åring viste sine evner. Faktisk beviste han sin stjernekvalitet før han nogensinde konkurrede i væddeløb. Han har de rigtige forbindelser: Ejet af the Thoroughbred Corporation, trænes af Bob Baffert (teamet bag Point Given), og hingsten bærer et navn som er en ægte champion værdigt: Officer.

Officer blev solgt på Barrets Sale i marts måned, hvor de 2-årige viser deres potentiale ved et kort 'workout' før auktionen. Officer henlagde 400 meter på en hurtigere tid end nogen anden hest i historien - 20.7 sekunder - med de første 200 meter i fremragende 9,8 sekunder. Herefter blev han solgt for 700.000$.

Han vandt sin første start med seks længder i et maidenløb, hvorefter han sejrede overlegent med ni længder i et mindre stakes-løb for California-breds. Den 15. august kom den første store test for Officer, nemlig i Best Pal Stakes på Del Mar. Selv om kun tre heste deltog i løbet var det to på papiret top-klasse konkurrenter med stakes potentiale som Officer skulle møde. Den ene, Essence Of Dubai, havde kostet 2,3 millioner dollars som åring.
Officer strøg forbi sine konkurrenter som stod de stille, og ned gennem opløbet blev han holdt i så korte tøjler af sin jockey Victor Espinoza, at speakeren Trevor Denman nærmest skreg i sin mikrofon: "It looks like he could go around the track again!".

Selv om Espinoza aldrig lod ham løbe frit, henlagde Ofiicer 1300 meter på Stakes-rekorden 1.15.08 og sønderknuste sine rivaler med syv længder.
Efter løbet udtalte Espinoza: "Det er den letteste sejr jeg nogensinde har vundet på nogen hest. Jeg tør godt at sige, at dette er en champion.... Har du nogensinde set noget lignende?"

Har Victor Espinoza ret? Er Officer det nye 'Great Bay Hope'? Enhver realist ville konkludere at Officer har oddsene imod sig, og at det er tvivlsomt at amerikansk væddeløb igen får en stjerne som Seabiscuit eller Secretariat.

Grunden til dette er, at den amerikanske avls-industri simpelthen ikke har produceret dem. I 1970'erne havde sporten ekstraordinære figurer som Secretariat, Seattle Slew, Affirmed, Alyar, Spectacular Bid, Ruffian og Forego. De sidste 20 år har der ikke været en eneste hest med samme talent i USA.
Dette er jo nok ikke bare uheld. De amerikanskopdrættede fuldblodsheste er mindre robuste end de var dengang. Det bliver mere og mere udbredt at avle på 'raw-speed', og dermed er der færre heste med gener til at klare de klassiske distancer - hvis du kan sælge en hest for store penge på basis af et hurtigt workout som 2-åring, hvorfor i alverden så avle på stamina?

Officer kan blive endnu et bevis på dette. Hans far Bertrando vandt sine løb på speed, og selv om han en gang sejrede på 2000 meter og også startede i Breeders Cup Classic, har han i avlen endnu ikke slået igennem som far til klassiske heste. Så Officer - ligesom så mange andre afstamninger - må være et spørgsmålstegn på de distancer hvor fuldblodsheste normalt skal vise deres storhed.

Også selv om Officer videreudvikler sig og fortsætter sine overlegne sejre i 3-årssæsonen, er hans chancer for at blive den nye Seabiscuit stadigvæk lav. Det er meget usikkert at hingsten får en lang karriere, fordi de 'moderne' heste kan tjene så mange penge i avlen.
Seabiscuit blev så populær fordi han startede hele 89 gange over en periode på seks år. Disse kampagner findes ikke blandt topheste længere. Det største navn i 2000, Fusaichi Pegasus, blev trukket tilbage til avlen med et perfekt helbred, efter bare ni starter som 2- og 3-åring.

Ja, der er mange grunde til at tvivle på at Officer bliver sportens nye stjerne. Men det vil ikke afholde os fra at håbe på, at der en dag vil dukke en hest op, hvis potentiale kan gøre den til denne årtusinds Seabiscuit.

For dem som gerne vil følge Officer, kan man den 27. oktober følge med når starten går til en af verdens største væddeløbsdage, Breeders Cup, der i år afvikles på Belmont Park i New York. Officer skal til start i Breeders Cup Juvenile, hvor han efter alt at dømme skal møde sin europæiske pendant, Johannesburg, der ligesom Officer er ubesejret og hidtil har været en klasse højere end alle andre 2-åringer i Europa.