Det vrimler med talenter i den danske 2-års stab, men.........
Når man kigger på årets bedrifter, er der kun én hest der virkelig skiller sig ud.
Cut Legend (Muthhil - Half Row), ejet af K.P. & M. Brendholdt og trænet på Klampenborg Galopbane af Desmond Scarlett, gik fra den ene styrkeprøve til den anden - og bestod med glans.
Cut Legend startede sæsonen
den 18. juli med en andenplads til Eko d´Angleterre på
Klampenborg. Derefter vandt vallakken med den tyske top-jockey
Andrasch Starke på ryggen en meget smal sejr foran Dreamer i en
dramatisk første afdeling af Grand Slam Serien i Odense, hvor
Cut Legend brød ud i banen rundt opløbssvinget og mistede en
del længder. Siden var der ikke en eneste hest som var i stand
til at true Cut Legends sejrsstime, der indebar sejre i den
samlede Grand Slam Serie, Produce Stakes og Dansk Kriterium. Cut
Legend er uden tvivl den bedste Kriteriumsvinder i mange år på
Klampenborg, og forventningerne er sat yderst højt for hesten,
der til næste år manageres mod selveste Fransk 2000 Guineas.
Desmond Scarlett har hele tiden sagt, at Cut Legend er bedst over
de kortere distancer, hvilket vil sige, at han ikke kommer til
start i Dansk Derby.
Cut Legend tjente i alt 364.800 kroner og nåede et
generalhandicap på 84.
Seeland (Trempolino - Mariage
Street), i træning hos Søren Jensen, debuterede med en meget
let sejr på Klampenborg.
Herefter fulgte en flot 3. plads i The
Heatherwold Cup på den norske derbydag bag fantastiske Valley
Chapel. Tilbage på Klampenborg vandt Seeland som storfavorit,
inden han skuffede med en 7. plads på Täby. Den fukse hingst
var blandt favoritterne i Vinterfavoritternes Ærespræmie og var
blandt de forreste hele vejen, men måtte give sig for den
svenske hoppe Castle Queen. Seeland løb vej denne lejlighed
meget grønt og virkede ikke helt som om han var bevidst om sine
omgivelser. På trods af 6 starter i sin første
væddeløbssæson er det meget svært at vurdere Seeland. At han
er blandt de aller bedste i årgangen er der vist ingen tvivl om,
men hvor langt evnerne rækker internationalt, skal der sættes
spørgsmålstegn ved. Seelands far vandt bl.a. Prix de l´Arc de
Triomphe, og har produceret 3 Gruppe-1-løbs vindere - alle over
stayerdistancen, og på den baggrund må Seeland være det bedste
danske bud på næste års derby-vinder.
Det kan med sikkerhed siges,
at Eko d´Angleterre (Superlative - Silver Sea) indtil nu har
været det mest givtige køb
ved Ædle
Hesteavls Åringsauktion i 1997. Fam. Bechmanns opdræt startede
hele 7 gange, og var aldrig uden for pengene. Han debuterede med
en sejr foran bl.a. Cut Legend og var derefter en virkelig god
femte i Malmö Stads Pris til svenske El Corazon. Herefter fulgte
2 sejre i de store 2-års-løb Dansk Auktionsløb og
Opdrætningsløb på Klampenborg Galopbane. Derefter gik turen
til Norge, hvor hingsten som en af favoritterne blev 4. i
Skandinavisk Mesterskab for 2-åringer. Sæsonens næstsidste
start var i Dansk Kriterium, hvor Eko d´Angleterre stod
chanceløs over for Cut Legend, og lige netop fik bjerget
andenpladsen hjem foran Cut Memory. I Vinterfavoritternes
Ærespræmie var Eko d´Angleterre velgående hele vejen og blev
tredje, dog uden være med i afgørelsen. Det var en lang sæson
for den Søren Jensen-trænede hingst, der var i gang fra starten
af juni til slutningen af oktober, men det blev også til en
indtjening på 276.000 kroner og et generalhandicap på 77.
De fleste vil nok skrive under på, at Lone Graversens brune hingst Dreamer (Muthhil - Dreamer´s Row) havde en meget svær sæson. Hingsten var nemlig matchet mod de samme løb som Cut Legend, og både i Fyens 2-års Grand Prix og Produce Stakes måtte Dreamer nøjes med 2. pladsen, selv om det var meget tæt på at blive til en sensationssejr i Grand Prix´et, hvor Cut Legend først nåede forbi på selve målstregen. Det lykkedes dog Dreamer at aflægge sin maidentitel, da han i sæsonens sidste start vandt let over 1200 meter for Kim Andersen. Dreamer virkede til at være i konstant udvikling gennem sæsonen og endte som den fjerde bedste danske hingst. Der sigtes på de kortere løb til næste år, og Dansk 2000 Guineas bliver formentlig Dreamers hovedopgave.
To ud af de fem klassiske løb har udelukkende deltagelse af hopper, nemlig årets første klassiker Mowerinaløb, og hoppernes derby, Dansk Oaks. Sæsonen 1998 havde dog ikke den samme form for dominans fra hoppernes side, som det er set så mange gange før. Faktisk blev både Dansk Kriterium, Opdrætningsløb og Auktionsløb vundet af hingste, og spindesiden havde meget svært ved at vinde frem.
Fasten Seatbelt (Muthhil - Black Sparrow), trænet af John Næblerød, blev en ganske sikker vinder af Dansk Avlsløb, men virkede siden ikke helt ved samme styrke, og havde slet ingen chance mod Eko d´Angleterre i Opdrætningsløb. Hoppen sluttede sæsonen af med en andenplads bag svenske Seigneur´s Lady på Jägersro, hvilket var en klart godkendt præstation på en ny bane mod en af de bedre svenske hopper. Fasten Seatbelt er ud af den tidligere Mowerinaløbsvinder Black Sparrow, så forventningerne til netop denne opgave er vist selvsagt høje for ejerne Birgit og John Næblerød.
En anden af de meget talentfulde hopper er Desmond Scarlet-trænede Cut Memory (Dunphy - Carmen Memory) der, selv om hun efter trænerens udsagn slet ikke fik nogen træning på grund af stivhed i benene, formåede at blive anden i Avlsløb og tredje i Dansk Kriterium. Sæsonen startede med tre andenpladser over distancer fra 1200 til 1500 meter. Det var specielt efter debuten, at Cut Memory døjede med benproblemerne, og der gik en hel måned inden hun igen kom i aktion. I fjerde forsøg lykkedes det endelig Cut Memory med Fredrik Johansson i sadlen at bjerge sin første sejr hjem over 1400 meter, og dette blev fulgt op med en for mange overraskende tredjeplads i Dansk Kriterium bag Cut Legend og Eko d´Angleterre. Det er netop den sidste præstation der har gjort Cut Memory til den højest handicappede hoppe i dansk træning, og Desmond Scarlett er overbevist om, at Cut Memory viser sig blandt de bedste til næste år - og Dansk Oaks er hovedopgaven.
Søren Jensen-trænede Front Pearl (Starry Night - Frontline) debuterede med to 3. pladser, bl.a. bag Fasten Seatbelt i Avlsløb. Ud fra denne præstation lå det ganske klart, at hoppen skulle have noget længere distance for at kunne vise sit bedste. I næste start var distancen 200 meter længere, og så var der ingen tvivl om, hvem der var banens bedste. Kim Andersen måtte dog minde Front Pearl om opgaven midt i opløbet, hvorefter hoppen kom i høj fart og spurtede til sikker sejr. Sidste opgave i 1998 blev Ålborg 2-års Grand Prix, hvor modstanderen Cut Legend blev en for stor mundfuld, men Kim Andersen fik styret Front Pearl hjem til en sikker andenplads. Der er ingen tvivl om, at Front Pearl skal bruge længere distance for at få nytte af sin gode spurt, og hesten er et af de varme bud på næste års Sceptre Stakes og Oaks-sejr.
Søren Jensen ligger inde med yderligere 2 fremgangsrige hopper, og eftersom Søren trænede vinderne af Mowerinaløb, Oaks og Sceptre Stakes i 1998, er det vel på sin plads at komme godt og grundigt rundt om disse.
Meget veltrukne Lazise (Petit Loup -
Marie de Kiev) viste ved et par lejligheder sit talent. Hun
debuterede i Avlsløb med en 4. plads, hvorefter hun aflagde sin
maidentitel over 1200 meter mod Dreamer. I Opdrætningsløb blev
hoppen anden bag Eko d´Angleterre, men foran bl.a. Fasten
Seatbelt, inden hun skuffede en smule i både Dansk Kriterium og
Vinterfavoritternes Ærespræmie. Lazise gjorde dog ikke meget
galt, og led lige som de andre hopper i årgangen af, at
hingstene gennem hele sæsonen var en smule bedre. Den samlede
præmiesum løb op på 64.000 kroner og hesten fik et
generalhandicap på 72.
Steel Express (Shining Steel - Azyadee) debuterede den 27. august på Jägersro med en 9. plads, hvilket var langt under de forventninger der var til hende. Dette blev fulgt op af en andenplads bag Mr Communication på Klampenborg, hvorefter Steel Express en uge senere aflagde sin maidentitel over 1600 meter. Hun havnede lige uden for præmierækken i Dansk Kriterium, men fik klaret den sidste præmie i Vinterfavoritten. Steel Express har været svær at bedømme. Hun vil givetvis trives bedst over de lidt længere distancer, idet hendes bedste resultater har været over ca. 1600 meter, men hendes fars afkom har dog vist sig stærkest på distancer op til 1800 meter. Bl.a. vandt Gold And Steel the American Derby i 1995 over 1800 meter.
Ovenstående heste er godt
kendte på de danske væddeløbsbaner. De har løbet ofte, og har
markeret sig ved at vinde både storløb eller placeret sig i
disse.
Tilbage står en række 2-årige hingste, vallakker og hopper,
der enten har været sene eller skadede i det forløbne år, og
således ikke har fået bevist hvad de egentlig kan.
En af disse er Cut Away (Muthhil - Sweet Silvia), der er lillebror til gode Call A Cab. Cut Away nåede kun at starte én gang, hvorefter svære hofteproblemer satte en stopper for videre deltagelse i 2-års løbene. Desmond Scarlett, der har overtaget hesten fra Bent Olsen, er vældig glad for ham og har brugt meget tid på at bearbejde hans ryg og muskler. "Det er en hest med så store evner, at det kan blive til hvad som helst, hvis bare hoften og benene kan klare konkurrencen", sagde Desmond i midten af november. Cut Aways far er en af de mest succesrige hingste i dansk avl, og er far til de sidste to års 2-års champions Cut Courier og Cut Legend.
Riverview (Dunphy - Aminah) var lang tids undervejs, før han endelig i den Jydske Vinterfavorit fik aflagt sin maidentitel. Dette blev dog gjort i så overbevisende stil, at der er god grund til at kigge efter Silke Pieterses brune vallak til næste år. Riverview gjorde det pænt gennem hele sæsonen, men kunne dog ikke helt være med blandt de aller bedste i årgangen. Han blev ivrigt startet i både Klampenborg, Odense og Århus, og tog penge med hver gang på nær to, hvor han var en skygge af sig selv.
Som lillebror til den norske Kriteriumsvinder Cardinal Row og Mowerinaløbsvinderen Mrs Laura Ashley, har Campaigner (Muthhil - Carrybell) lige fra fødslen haft store forventninger tilknyttet sig, men Søren Jensens brune vallak har endnu ikke helt slået igennem. Dels på grund af alt for svingende præstationer og dels på grund af uheld under løbene. Både i Dansk Kriterium og Fyens 2-års Grand Prix fik Campaigner en uheldig rejse og kunne ikke nå med i afgørelsen. Da Campaigner i sit femte forsøg vandt sin første sejr gik han hen og blev en af favoritterne i Den Jydske Vinterfavorit, men denne gang syntes distancen at være lige i overkanten. Campaigners mor har produceret føl siden 1982, og det har været afkom af meget forskellige typer, som hun har leveret. Cardinal Row vandt Jyllandsløb og var bedst over de længere distancer, mens Mrs Laura Ashley gik på distancer op til 1600 meter. På baggrund af Campaigners præstation i Den Jydske Vinterfavorit, hvor han helt mistede pusten kort inde i opløbet, behøver han nok kort distance ligesom sin berømte storesøster.
Dansk-Toppen (de førstplacerede dansktrænede hingste og hopper angivet med gen.hcp.)
Hingste
Cut Legend 82
Seeland 78
Eko d´Angleterre 77
Dreamer 73
Campaigner 72
Owner´s Equity 72
Riverview 72
Hopper
Cut Memory 74
Front Pearl 74
Fasten Seatbelt 73
Steel Express 73
Lazise 72